تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30590
تاریخ انتشار: ش, 1397/09/24 - 23:54
ایمن‌سازی مدارس در برابر مخاطره‌های طبیعی نظیر سیل وزلزله بسیار ضروری است؛ زیرا مکان‌های اینچنین که افراد بسیاری از نسل جوان و آینده‌ساز کشور در آن حضور دارند در آیین‌نامه ها جزو مکان‌های با اهمیت بالا به حساب می آیند.

به گزارش آران مغان، فضاهای آموزشی تأثیر مثبتی بر آموزش و یادگیری دانش‌آموزان دارند به همین سبب باید علاوه بر مقاوم بودن در برابر بلایای طبیعی و انسانی به لحاظ معماری و وسایل آموزشی نیز مجهز باشند؛ زیرا با توجه به حواث رخ داده در سال‌های گذشته نیاز است تا به نوسازی و مقاوم‌سازی این مکان‌ها توجه ویژه‌ای شود.

ایمن‌سازی مدارس با توجه به مخاطره‌های طبیعی مانند سیل، زلزله و ... بسیار ضروری است. مکان‌هایی مانند مدرسه که افراد زیادی از نسل جوان و آینده‌ساز کشور در آن حضور دارند در آیین‌نامه‌ها جزو مکان‌های با اهمیت بالا به حساب می‌آیند؛ زیرا در گذشته اتفاق‌هایی مانند آتش‌سوزی و ... در این مکان‌ها روی داد که خسارت‌هایی را نیز متوجه دانش‌آموزان کرده است از این رو اگر به آن توجه نشود در آینده نیز چنین حادثه‌هایی بروز پیدا می‌کند.

نوسازی و مقاوم‌سازی مدرسه‌ها یکی از ضرورت‌های اساسی کشور به‌شمار می‌رود که در زلزله‌های اتفاق‌افتاده نیز این ضرورت بیش از پیش مشخص شد؛ زیرا مدرسه‌هایی که در گذشته بازسازی و مقاوم‌سازی شده بودند در این زلزله‌ها امتحان خود را پس دادند و نه‌تنها آسیب آنچنانی ندیدند، بلکه توانستند به عنوان یکی از نقاط امن و محل مدیریت بحران برای پناه گرفتن مردم انتخاب شوند. در زلزله تهران نیز مدرسه‌ها از نواحی امن به حساب آمدند.

بنابراین در ضرورت مقاوم و نوسازی مدرسه‌ها هیچ شکی نیست؛ اما به سبب منابع محدود باید توجه خود را بر مکان‌های دارای اولویت گذاشت؛ یعنی نقاطی که در پهنه‌بندی خطر زلزله در معرض آسیب بیشتری قرار دارند تا با کمک دولت، مجلس و افراد خیر بازسازی و مقاوم‌سازی انجام شود.

مدارس شهرستان پارس‌آباد با بیش از 30 هزار دانش‌آموز و با رشد مثبت دیگر جوابگوی نیازهای شهرستان نیستند و توسعه فضاهای آموزشی، احداث و تجهیزات مدارس این شهرستان با توجه به رشد مثبت دانش‌آموزان نیازی ضروری است.

از آنجا که تعدادی از مدارس شهرستان پارس آباد و به خصوص مدارس روستاها که در دهه شصت تأسیس شده اند، نیاز به مقاوم‌سازی یا بازسازی دارند، توجه به این امر از سوی مسؤولان لازم و ضروری است.

///

روستای اوزون تپه سفلی یکی از روستاهای توابع شهرستان پارس‌آباد دارای یک مدرسه ابتدایی است که وضعیت نامناسب و فرسودگی آن جان دانش‌آموزان را تهدید می‌کند.

اهالی این روستا در خصوص عدم رسیدگی مسؤولان به مدرسه روستا گلایه داشته و از این‌که احتمال تخریب و تهدید جان دانش‌آموزان متصور است، نگران هستند.

شهباز گلپرست، رئیس شورای اسلامی روستای اوزون تپه سفلی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: روستای اوزون تپه سفلی از توابع شهر اسلام‌آباد و در 30 کیلومتری شهرستان پارس‌آباد با 200 خانوار و در حدود 1 هزار جمعیت قرار دارد.

وی اساسی‌ترین مشکل این روستا را نبود مدرسه مناسب برای دانش‌آموزان این روستا دانست و گفت: مدرسه معراج روستای اوزون تپه سفلی با سه کلاس در مقطع ابتدایی که از چندین سال گذشته حکم تخریب آن صادر شده و وضعیت آن نامطلوب است.

رئیس شورای روستای اوزون تپه سفلی ادامه داد: در کنار این مدرسه یک مدرسه کانکس سه کلاسه در حدود 15 ساله قرار دارد که در مقطع راهنمایی علاوه بر پوشش دانش‌آموزان روستای اوزون تپه سفلی دانش‌آموزان سه روستای اطراف هم در این مدرسه تحصیل می‌کنند.

////

گلپرست بیان کرد: حکم تخریب این مدرسه سال‌ها پیش داده شده و بارها به بخشداری و آموزش و پرورش شهرستان مراجعه کردیم و این مراجعات تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

وی افزود: خواستار یک مدرسه 6 کلاسه هستیم که مقطع تحصیلی ابتدایی و راهنمایی دختران و پسران در این روستا را پوشش دهد؛ چرا که دانش‌آموزان این روستا واقعا از این بابت در مضیقه هستند.

کیومرث هاشمی معاون آموزش و پرورش شهرستان پارس‌آباد نیز اظهار کرد: گزارش اهالی روستای اوزون تپه در خصوص وضعیت نامناسب مدرسه این روستا را به اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل نوسازی مدارس استان اعلام کرده‌ایم.

وی گفت: در جلسه مجمع خیرین استان نیز مجددا درخواست‌های اهالی اوزون تپه سفلی به همراه پیوست نامه این اداره در حضور مدیر کل نوسازی و معاون آموزش و پرورش استان به خیرین که در آن جلسه حضور داشتند، اعلام شد.

هاشمی افزود: سال گذشته در کمیته برنامه‌ریزی پیشنهاد اعتبار کردیم، اما با توجه به اولویت برخی مناطق عشایر‌نشین از جمله روستای قره تپه که اصلا مدرسه نداریم، درخواست اعتبار شده است و ان‌شاءالله ترتیب اولویت بعدی اقدامات برای مدرسه اوزون تپه انجام خواهد شد.

افشین اسدزاده بخشدار اسلام آباد نیز بیان کرد: با توجه به اولویت‌بندی مدارس در کمیته برنامه‌ریزی سال آینده پیگیر خواهیم شد تا روستای اوزون تپه سفلی جزو مصوبات کمیته برنامه‌ریزی برای اخذ اعتبار باشد.

وی عنوان کرد: طی ارتباط با بازاریان و خیرین تهران و بعد مکاتبات و ارسال مستندات، قول احداث مدرسه در این روستا داده شده است.

مدیرکل نوسازی مدارس استان اردبیل نیز در این خصوص گفت: از سال 86 به تناسب اعتبار، تخریب و بازسازی مدارس قدیمی در سطح استان را شروع کرده‌ایم و مدارس زیادی در این سال‌ها بازسازی یا ساخته شده است؛ از جمله در شهرستان پارس‌آباد، مدرسه‌ای 12 کلاسه در دو طبقه در سطح شهر، مدرسه 6 کلاسه روستای اسماعیل‌کندی اصلاندوز و روستای ایران‌آباد پارس‌آباد هم در حال اتمام است.

دولت لطفی اظهار کرد: با توجه به اینکه تخریب و بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس با هماهنگی آموزش و پرورش انجام می‌شود، اگر مدرسه اوزون تپه سفلی اولویت آموزش و پرورش شهرستان باشد، در سال‌جاری به آن رسیدگی می‌شود.

بابك آديگوزلي/ خبرگزاري فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر