تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29446
تاریخ انتشار: ش, 1396/12/19 - 10:53
ایستگاه موقت جمع آوری زباله شهر پارس آباد مغان بعد از چندين سال از نزديكي مسكن مهر اين شهر پاكسازي و به محل دائمي در قوم قشلاقي انتقال يافت.

به گزارش خبرنگار آران مغان، دفن غیر اصولی پسماندهاي شهري و رها سازی آنها در ورودی شهر پارس آباد نزديك مسكن مهر چند سالي بود كه به یکی از معضلات مهم اهالي شهر تبديل شده بود بطوري كه زباله هاي تخليه شده در اين محل نه تنها تفکیک و محل مناسبي براي دفن آن وجود نداشت، بلكه هر روز از عمر محيط زيست منطقه كاسته و از سويي بوی حاصل از آن اثرات منفی برای بهداشت و سلامت مردم به همراه داشت.

تخليه و دفن غيراصولي زباله ها در ورودي شهر پارس آباد عرصه های زیادی از محیط اطراف را که کاربری زیست محیطی و کشاورزی داشت را نيز نیز آلوده کرده بود، بطوري كه صداي اهالي و كشاورزان نزديك مسكن مهر كه در چند قدمي اين زباله ها قرار داشتند را درآورده و خواستار رسيدگي متوليان امر به اين معضل بودند.

با اينكه اداره محيط زيست شهرستان پارس آباد از چهار سال گذشته تا كنون چند باري از تعیین ضرب الاجل برای شهرداری جهت ساماندهی پسماندهای شهر خبر داده و هشدار داده بود در صورتی که شهرداری‌ ها پسماندهای عادی شهر را به محل دفن نهایی که قبلاً مشخص شده انتقال ندهند این اداره موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌کند، اما هر بار شهرداري به نوعي از زير بار اين مسئوليت شانه خالي كرده و خبري از تغيير محل دفن زباله نبود.

عدالت حاجی پور معاون فرماندار شهرستان پارس آباد روز گذشته در جلسه کارگروه مدیریت پسماند با اشاره به اهمیت مدیریت پسماند و نقش آن در مسائل زیست محیطی افزود: در صورت عدم توجه به معیارهای زیست محیطی در جمع آوری، حمل و دپو و دفن زباله ها و عدم کنترل شیرابه های زباله ها سرمایه های طبیعی و بهداشت عمومی به خطر خواهد افتاد و این امر در بلند مدت فاجعه آفرین است.

وی با بیان اینکه برای شناسایی و مطالعه و رفع معارض محل دفن زباله دایمی شهرستان تلاش زیادی توسط توسط فرماندار، دادستان، اداره منابع طبیعی، شهرداری ها و بخشداری شده و طرح ها تحویل شهرداری پارس آباد شده گفت: شهرداری باید نسبت به فنس کشی و حفظ و حراست از این محل و دفن اصولی زباله و تلاش برای استفاده از پتانسیل های بخش خصوصی در بازیافت زباله ها برنامه داشته باشد.

معاون فرماندار شهرستان پارس آباد همچنین به محل های دپو موقت زباله اشاره کرد و خواستار مدیریت حمل زباله ها و هماهنگی شهرداری ها و دهیاری ها با نظارت بخشداری ها در شیوه دپو و مدت زمان انباشت موقت زباله در این محل ها شد.

تخليه زباله شهري در نزديكي مسكن مهر پارس آباد علاوه بر ایجاد جلوه نازیبا از ورودي شهرمان و آلودگی محیط زیست، باعث بروز بوی نامطبوع، نفوذ شیرابه ی زباله ها به آبهای زیر زمینی و تجمع حشرات و حیوانات شده بود كه اخيرا با درايت شهردار پارس آباد مغان و در آستانه عيد نوروز، پسماندها و زباله هاي تلمبار شده اين مكان بعد از چندین سال به قوم قشلاقی انتقال يافت.

انوری آذر شهردار پارس آباد در اين باره گفت: پیرو مصوبات کارگروه مدیریت پسماند شهرستان پارس آباد ضمن صدور دستور فنس کشی و پاکسازی کامل محل موقت، پسماندهای جمع آوری شده از سطح شهر بلافاصله به محل دایم انتقال و از تجمع آن به مدت بیش از 24 ساعت در محل موقت ممانعت به عمل خواهند آمد.

انوری آذر با بيان اينكه این زباله ها چندسالی بود نزدیک مسکن مهر تخليه و تلمبار شده بود، افزود: این محل نباید به گونه ای استفاده شود که با انباشت و تراکم بیش از اندازه زباله، شیرابه ها و پلاستیک های آن وارد طبیعت شده و بوی بد زباله مردم حاشیه را اذیت کرده و چهره شهر و روستاها را غیربهداشتی جلوه دهد كه در اين راستا شهرداري در اقدام ضربتي ایستگاه موقت جمع آوری زباله جنب مسکن مهر را جمع آوري و به محل دایم انتقال داد.

گفتني است، با احداث و راه اندازی کارخانه کمپوست و بازیافت زباله بخش عظیمی از مشکلات دفن زباله های شهری و روستایی این شهرستان و حتی مناطق گرمی و بیله سوار برطرف و حجم قابل توجهی از این زباله ها شامل مواد بازیافتی و قابل تبدیل به کود آلی، جداسازی و به چرخه تولید بازگردانده می شود.
 
هر چند طرح بازيافت زباله چندين سال است که در اقصي نقاط کشور اجرايي شده و با توجه به اهميت کارآفريني و توليد ثروت مورد توجه اکثر مناطق کشور قرار گرفته است. با این حال هنوز مردم پارس آباد از این بهره ای نمیبرند.
 
///
////

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظر