///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29211
تاریخ انتشار: چ, 1396/11/11 - 18:17
پارس آباد مغان سال‌هاست که بعنوان یکی از قطب های تولید کننده‎ سویا در استان محسوب می‎شود با این وجود و بعد از گذشت ماه‌ها از فصل برداشت هنوز تعدادی از سویاکاران موفق به دریافت مطالبات خود نشده‎اند.

به گزارش خبرنگار آران مغان، عدم پرداخت مطالبات سویاکاران پارس آباد مغان این روزها به یکی از مهم‌ترین عوامل نارضایتی این بدنه عظیم تلاشگر در حوزه کشاورزی در استان اردبیل به‌ویژه شمال این استان و شهرستان‌های پارس آباد و بیله سوار شده است.

پارس آباد مغان سال‌هاست که بعنوان یکی از قطب های اصلی تولید کننده‎ سویا در استان اردبیل محسوب می‎شود با این وجود و بعد از گذشت ماه‌ها از فصل برداشت هنوز تعدادی از سویاکاران موفق به دریافت کامل مطالبات خود نشده‎اند و این امر مشکلات عدیده‎ای را برای کشاورزان شهرستان ایجاد کرده است. اگرچه در ماه‌های اخیر پیگیری‎های زیادی در رابطه با پرداخت مطالبات سویاکاران انجام شده و حتی بخشی از مطالبات سویاکاران پرداخت شده، اما مابقی مطالبات سویاکاران تا کنون باقی مانده  و پرداخت نشده است.

قربانی یکی از سویاکاران پارس آبادی می‌گوید: به خدا ما هم بدهکاریم! نمی‌دانم چرا مسؤولان فکر می‌کنند وضع ما خوب است و نیازی به پولمان نداریم.

وی افزود: حدود 4 ماه است که محصول خود را برداشته کرده و در اختیار دولت قرار داده‌ایم؛ اما پولی برای آن هنوز به ما نداده‌اند. بیش از هشت بار مراجعه کرده‌ام و هر روز می‌گویند به‌زودی پرداخت می‌شود.

سویاکار دیگر پارس آبادی تصریح کرد: بیشتر کشاورزان برای یکسری از وام‎ها و پرداختی‎های خود برنامه‎ریزی می‎کنند تا بتوانند در زمان برداشت محصول این اقساط را پرداخت کنند اما با تأخیر در پرداخت مطالبات آن هم در چند مرحله برنامه‎ریزی کاری و زندگی کشاورز از تعادل خارج می‎شود.

 

گویا برخی بی‌تدبیری‌‌ها تبدیل به عادت شده و نمی‌توان برای یک موضوع مشخص در طی سال‌هایی که تکرار می‌شود، برنامه نوشت و آن را مدیریت کرد، موضوعی همچون مطالبات وجه محصولات کشاورزی که هر ساله کشاورزان دیار منطقه مغان را می‌آزارد.

 

با این حال نقش نمایندگان مردم در این میان چیست و چرا در طول سال در کمیسیون‌ کشاورزی و دیگر کمیسیون‌های مرتبط مجلس به این موضوع لاینحل پرداخته نمی‌شود.

 

این مطالب نشان می‌دهد که دغدغه کشاورزان مغان بویژه پارس آباد همچنان به قوت خود باقی است و البته مشکل هم هنوز در پیچ ‌و خم بوروکراسی هر ساله وزارت جهاد کشاورزی روح ارزشمندترین تولیدکنندگان جامعه را می‌آزارد.

 

درک مشکل سویاکاران پارس آبادی کار سختی نیست اما هنوز این شرایط آنگونه که شایسته است مورد توجه قرار نگرفته و باید مسوولان و متولیان این بخش، برای همیشه برنامه‌ای برای حل این مشکل طراحی کنند تا نگذارند هر سال شاهد این دست گزارش‌های خبری باشیم که بیان کننده رنج قشر زحمت‌کش و کم توقع کشاورز است.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر