///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 23253
تاریخ انتشار: ي, 1395/01/15 - 12:41
در حالي كه وجود صنایع در هر شهرستان نشان از توسعه آن منطقه است، اما پارس آبادمغان با مشکل کمبود صنایع و یا وجود صنایع تعطیل و نیمه فعال دست و پنجه نرم می‏کند.

به گزارش خبرنگار آران مغان، هنگامي که آخرين ثانيه هاي سال 1394 نواخته و آغاز سال 1395 اعلام شد همه مردم ايران منتظر بودند تا رهبر معظم انقلاب بر صفحه تلويزيون ظاهر شوند و رهنمودهاي سال آينده را اعلام کنند. ايشان پس از آنکه مشکلات کشور را تشريح کردند، سال جاري را سال «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل» اعلام فرمودند. پس از فرمايش ايشان، همه مسوولان طي مصاحبه هاي متعدد اعلام کردند که تشخيص مقام معظم رهبري بسيار به جا بوده است زيرا در حال حاضر مشکلات اقتصادي كشور را فراگرفته است.

براي آنکه به عمق اين مشكلات اقتصادي در كشور پي ببريم، کافيست نگاهي به بنگاه هاي اقتصادي در حوزه صنعت و کشاورزي بيندازيم. يكي از نمونه هاي همين مشكلات اقتصادي را مي توان در يك كارخانه ريسندگي در يك نقطه صفر مرزي در شهرستان مرزي پارس آباد مشاهده كرد؛ كارخانه اي كه با گذشت 10 سال با آنكه مجهز به تجهيزات مدرن ريسندگي بوده اما به دليل عدم حمايت مسئولين، نبود سرمايه در گردش و عدم پرداخت اقساط وام‌های دریافتی تا كنون در تعطيلي كامل بسر مي برد.

در حالي كه وجود صنایع در هر شهرستان نشان از توسعه آن منطقه است، اما شهرستان مرزي پارس آبادمغان با مشکل کمبود صنایع و یا وجود صنایع تعطیل و نیمه فعال دست و پنجه نرم می‏کند. صنایعي كه می‎تواند زمینه ایجاد اشتغال چندين نفر را در منطقه ایجاد کند، اما تعطیلی و نیمه فعال بودن به يكباره آنها باعث شده موجي از بیکاری در منطقه را شاهد باشيم.

کارخانه ريسندگي شاهد كه در حد فاصل 5 كيلومتري شهر اسلام آباد شهرستان پارس آباد واقع شده در حالي 10 سال در تعطیلی خاموش بسر مي برد كه زمين و تجهيزات اين كارخانه بعلت عدم پرداخت اقساط وام‌های دریافتی به نام يكي از بانك هاي عامل منطقه مصادره شده است. اين در حالي است كه گفته مي شود اين كارخانه بدون اينكه نگهباني داشته باشد همين طوري دربهايش قفل شده است و شنيده ها حكايت از آن دارد كه دزدها نيز اين فرصت را غنيمت شمرده و در نبود نگهبان بيشتر تجهيزات آن را چپاول كرده اند كه در تصاوير زير قابل مشاده است!

سواي از تعطيلي اين كارخانه ريسندگي، شهرستان پارس آبادمغان در حالی چند سال پیش رتبه اول کشت پنبه استان اردبیل و حتی روزگاری به عنوان سرزمین «طلای سفید» در کشور شهرت داشت که طی سال های اخیر به علت بی توجهی به کشاورزان پنبه کار، نابسامانی در بازار پنبه، کاهش تعرفه واردات پنبه از خارج و به تبع آن افت چشمگیر نرخ وش و محلوج پنبه داخل، کشاورزان را وادار کرده تا انگیزه ای برای کشت پنبه نداشته باشند و این امر نه تنها سطح زیر کشت پنبه در منطقه را به شدت کاهش داده، بلکه باعث تعطیلی کارخانجات پنبه پاک کنی در مغان نیز شده است.

آن چه از ما حصل سیاست‌های چند سال اخیر در صنایع مشاهده می‌شود چیزی جز تعطیلی و رکود نیست. در مقابل چشمان مسئولین واحدهای صنعتی متعددی که از لحاظ آماری بسیار قابل توجه است تعطیل و یا نیمه تعطیل شدند و اقدام موثری برای مقابله با این تعطیلی گسترده صورت نگرفته است.

 

وضعيت اين روزهاي كارخانه ريسندگي در شهرستان پارس آباد

گزارش از : مرتضي بري

انتهای پیام/

 

 

دیدگاه‌ها

اوج بدبختی. کارخانه ساخته شده و اماده با تمام تجهیزات را نمیتوانیم بکار بیندازیم!!
ارسال نظر