///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 19273
تاریخ انتشار: س, 1394/02/29 - 19:55
قلعه اولتان یا (اولتان قالاسی) حالا زیر خروارها خاک دفن شده است و شکل تپه ای را به خود گرفته که تصرفش نه نیازی به لشکر دارد و نه نیرو.

به گزارش آران مغان، روزگاری دژی بود مستحکم که ایران را از گزند حملات سپاه روم در امان می‌داشت، اما امروز حمله مالکانی که سودای منفعت بیشتر دارند، امانش را بریده است. می‌گفتند ساسانیان آن‌قدر پشت‌شان به این قلعه و سپاه رزمی‌اش گرم بود که با فراغ بال در شام و سوریه به رویارویی لشکر روم می‌رفتند.

اولتان قالاسی اما حالا زیر خروارها خاک دفن شده است و شکل تپه ای را به خود گرفته که تصرفش نه نیازی به لشکر دارد و نه سپاه.

 

قلعه اولتان در دشت مغان واقع شده و در نقطه صفر مرزی چسبیده به رود ارس است. یعنی دیوار پشتی قلعه بر رود ارس مماس است که در گذشته همچون سدی دفاعی در برابر مهاجمان عمل می کرد. این قلعه در نزدیکی روستای اولتان در شهرستان پارس آباد استان اردبیل قرار دارد. برای همین قلعه را نیز به نام همین روستا می خوانند. قلعه فاصله چندانی از جاده پارس آباد ـ اردبیل ندارد.

جام جم نوشت: چندی پیش یکی از اهالی این روستا طی تماس با روزنامه جام جم از تعرض به حریم این قلعه خبر داد و گفت که در ماه های اخیر در حریم این تپه درختکاری صورت گرفته است. این موضوع سبب شد تا ماجرا را پیگیری کنیم و موضوع را با دکتر کریم حاجی زاده مدیرکل میراث فرهنگی استان اردبیل در میان بگذاریم که چند ماهی است دوباره این مسئولیت را پس از چند سال دوری برعهده گرفته است.

کاوش های باستان شناختی

اوایل دهه 80 کریم علیزاده که آن زمان دانشجوی کارشناسی ارشد بود سرپرستی کاوش این قلعه را برعهده گرفت. حاجی زاده مدیرکل وقت میراث استان بود و با پژوهشکده باستان شناسی در این زمینه همکاری می کرد. به گفته او، فعالیت تیم استان در کاوش های باستان شناختی بسیار ثمربخش بود: «علیزاده دروازه ورودی را برای کاوش انتخاب کرد و پس از آن تیم کاوش محدوده حصار در بخش دروازه و کف ورودی را از زیر خاک درآوردند و جزئیات دیوار و مصالح به کار رفته در بنا را مشخص کردند.»

قلعه اولتان در همان زمان ثبت ملی می شود تا از گزند انسانی در امان باشد، اما آن زمان تعیین عرصه و حریم تپه و قلعه ای که زیر آن خفته است، صورت نگرفت.

همان زمان به پیشنهاد حاجی زاده مطالعات باستان شناسی منظر بر دشت مغان صورت می گیرد تا ارتباط این قلعه و اهمیت آن در دشت مغان مشخص شود. او در این باره می گوید: «این مطالعات نشان می دهد بیش از 30 درصد کانال های آبیاری امروزی در دشت مغان بر شبکه آبیاری دوره ساسانی قرار گرفته است. انتقال آب ارس به دشت مغان در آن زمان نیز صورت می گرفته است.»

پس از آن، رضا مهاجری نژاد که در حال حاضر مدیرکل استان لرستان است، مسئولیت چند فصل کاوش بر این تپه را برعهده می گیرد.

دژ مستحکم اشکانی ـ ساسانی

حاجی زاده درباره این قلعه معتقد است که اولتان قالاسی یک پادگان شهر اشکانی ـ ساسانی بوده است، هرچند در دوران اسلامی نیز مورد استفاده بوده است: «در میانه دوره اشکانی و سراسر دوره ساسانی، ایران و روم در کشمکش و نبرد به سر می بردند. این جنگ ها در شمال ایران، نزاعی به شمار می آمد بر سر تصرف ارمنستان و این کشور خط مقدم نبرد سپاه ایران بود.»

به گفته حاجی زاده، آذربایجان و اردبیل امروزی مرکز پشتیانی رزمی سپاه ایران بود: «به همین دلیل اردبیل آن زمان مرکز آترپاتگان یا آذربایجان باستان بود و جزو ایالت های زرین تخت ساسانی به شمار می آمد و استاندارش صاحب اختیارات زیادی بود. اهمیت اردبیل به دلیل موضوع دفاع و امنیت امپراتوری بود که آن را به مرکز سازماندهی و لجستیک سپاه ایران در منطقه شمال غرب تبدیل کرده بود و قلعه اولتان پادگان مرزی ایران به شمار می رفت.»

تعرض به قلعه بی دفاع

در دهه 70 و پیش از آن که کاوش ها بر این تپه صورت گیرد، مالکان برای ساخت و ساز به حریم قلعه تعرض می کنند. حاجی زاده در این باره می گوید: «پیش از آن که در سال 78 به میراث فرهنگی اردبیل بیایم در حریم درجه یک این اثر، یعنی در منطقه بلافصل خندق قلعه، تاسیسات ساختمانی برای تولید موزائیک احداث شده بود که من در دوران مدیریتم با حکم قضایی آن را تخریب کردم.»

پس از سال 84 که حاجی زاده از میراث فرهنگی استان می رود این تاسیسات دوباره ساخته می شود و اخیرا تاسیساتی برای فعالیت های دامپروری از سوی یکی از مالکان منطقه در آنجا احداث شده بود که هفته گذشته پرونده قضایی آن مورد بررسی قرار گرفت، ولی به گفته حاجی زاده، پیش از آن که منجر به صدور حکم قضایی شود، خود فرد با تعهد محضری آن تاسیسات را جمع آوری کرد.

حاجی زاده از حساسیت مردم محلی نسبت به این قلعه استقبال می کند و می گوید تعرض تازه ای به حریم قلعه صورت نگرفته و هر آنچه بوده در گذشته روی داده است. با این همه، او عنوان می کند بتازگی یکی از مالکان درخواست درختکاری در حریم را داشته که میراث فرهنگی اجازه چنین کاری را به او نداده است. به گفته او، مشکل میراث اکنون تاسیسات قدیمی ای نیست که در حریم این قلعه ساخته شده، بلکه تعرضاتی است که در آینده اتفاق می افتد: «خوشبختانه دستگاه قضایی همکاری بسیار خوبی در این زمینه دارد و بشدت با این مسائل برخورد می کند، همچنین فرمانداری و مسئولان منطقه.»

او درباره برنامه های میراث برای نجات قلعه اولتان از خطر تعرض به این عرصه و حریم قلعه می گوید: «آزاد کردن حریم ها جزو برنامه اداره کل استان است که با مشخص و مصوب کردن حریم و به استناد آن تاسیساتی که ساخته شده یا زمین ها را تخریب یا خریداری کنیم.» (جام جم)

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

دیدگاه‌ها

آقای نگارنده محترم چراموقع فروش وعرضه حریم درجه یک قلعه به احداث کارخانه رب وکاشت درختان دردل قلعه حمایت شده حالا کاسه ای داغتر ازآش شده ای شفاف باش حتما سهمت کم شده چرابه کارخانه رب اشاره نکرده اید.

باسلام و خسته نباشدبه خدمت مسولان گران قدر که هیچ نشانه از خود نمیگذارند چرا هیچ اقدامی در مورد قله اولتان نمی شود آران حرف های روستای کهن اولتان را به محضر مسولان ذیل ربط برسانید باتشکر از یک جوان اولتان

این اقایان که کامنت گذاشته اند نمی دانند که اقایان س***ی مالکان کارخانه رب برای زمینهای فوق با پارتی بازی سند گرفته اند همچنین آقای ا***ن (دامدار ذکر شده نه تنها خود فرد تاسیسات را جمع آوری نکرده بلکه آنرا گسترش هم داده است.

این اقایان اگر راست می گویند وعرضه دارند در کامنت ها چرا اسم و ادرس خود را ذکر نمی کنندتا جواب خودشان با مستندات قانون دریافت کنند

به کوری دشمنان این افراد مجوز لازم را برای ایجاد تاسیسات از دولت محترم اخذ نموده اند معترضین کسانی اند که از ترس خلوت نبودن اطراف قلعه نمی توانند در ان کند وکاو کنند

اقا این دامدار قلدر شده زور فرماندار هم نمی رسه

سلام ، احتمالا این درختکاریها و دامداری بهانه ای است برای رسیدن به گنجهای قلعه ، اصلا بعید نیست

خدمت دوستان عرض شود که نه تنها دامداری و کاشت درختان روز بروز گسترش می یابد بلکه مساحت تصرف شده قبلی نیز افزایش یافته و مسولین در خواب زمستانی هستند جناب اقای حاجی زاده اگه واقعا این دامدار قلدر در حریم قلعه هستند لطف کنید جمع اوری کرده و اینقدر اهالی اون منطقه رو به جان هم نیندازید ضمنا اگر هم در حریم قلعه نیست به جای اینکه با دامداری ورودی روستا و قلعه رو بد ریخت کنیم می توانیم با ساماندهی بهتر و ایجادفضای مناسب در جهت اهداف عالی کمکی کرده باشید

سلام دنبال گنج این دامدار خیانت کار. از مسولین تقاضای رسیدگی داریم. بعدشم ورودی و خروجی روستای اولتان رو به طرز فجیهی خراب کرده

باسلام واحترام. تقدیر وتشکررادارم از عزیزان دلسوز که به فکر تمدن منطقه وآثار تاریخی دارند.لازم بذکر است سالهاست خندق دور قلعه توسط افراد بومی تخریب وشروع به ساخت ساز وکارخانه ومغازه ودامداری ودرختکاری که شیوه جدید زمین خواریست کردن که نهال درختو تو خونه پرورش وشبانه در خندق قلعه کاشتن وهروز محدوده تصرفشان را گسترش میدن

به نظرکاشتن درخت در کنارقلعه کار بدی نباشدوشاید ان دامدارمحترم مجوز هم داشته باشد اما بنظرم برادرعزیز وتنگ نظر کار بد ان است که شما دنبال جای خلوت می گردید تا به شرابخواری و کار منافی عفت خود ادامه بدهید.

بنظر من وقت آن رسیده که بیام حقیقت ها رو بگیم اینکه هر کسی دنبال منافع خود در این قلعه هستش هم آقایان کارخانه دار و دامدار. و اون آقایی که خودشو معرفی کرده.الان مسئله مهم قلعه اس که فراموش شده و کسی به دنبال حفاظت از حریم قلعه نیس چه اهالی و چه مسئولین محترم.

الان هم که این قلعه هدف گردشگری سال 95 شهرستان پارس آباد هستش هیچ بنر یا پلاکاردی از طرف مسئولین در اطراف نصب نشده گویا مسئولین محترم هم این قلعه رو فراموش کردن

آخه تو قلعه اولتان چیزی نمونده که واسش نگهبانی هم بدن

باسلام درمورد قلعه اولتان نظراتي ازطرف دوستان ارايه شده بنده هم بنوبه خود چندسطري بعرض ميرسانم: دردفاع ازقلعه اولتان نبايد به بيراهه برويم،اينكه اصل موضوع را فراموش كرده ويقه همشهريتن خود را ميگيريم،مابايستي به اين مهم دقت كنيم كه آيا دربرنامه احياء قلعه اولتان ،بودجه اي ازطرف دولت محترم درنظر گرفته ميشود يا نه؟كه جواب مشخص است ،اگر برنامه اي براي احياء وترميم قلعه صورت ميگرفت همگان ناظر وشاهد آن بوديم،منطقه ترك نشين باتمام تعلقاتش ازياد دولت ومسئولين بكلي رفته است ودرراس آن ميراث فرهنگي هم بفراموشي گذشته است كه قلعه كهن اولتان مصداق بارز آنست،مگر برنامه اي براي ترميم قلعه مشاهده كرديم كه فقط مانع آن دامپروري يا كارخانه بوده است؟؟ دوستان بخاطر اختلاف سليقه با شخص خاص كليت موضوع را به بيراهه نكشانيم،اگر قرار باشد دفاعي صورت گيرد مطمئنا بايستي از اخذ بودجه براي احيا ميراث فرهنگي مان دفاع كنيم كه بارونق قلعه صدالبته منطقه ازلحاظ توريست وجهانگرد پررونق شده ومنافعي براي منطقه بشمار خواهد آمد ونام وشان ديرين اولتان دوباره برسرزبانها خواهد افتاد،كه اين مهم باتلاش وپيگيريهايمان ازطريق نماينده محترم مجلس شايد به سرانجام برسي باآرزوي روزهاي بهتر
ارسال نظر