///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29385
تاریخ انتشار : د, 1396/12/07 - 23:37

شنیدن صوت قطار برای ما به عنوان یک خواسته مهم آنقدر از آب و نان هم حیاتی تر گشته است كه يادمان رفته است كه در اين استان ظرفیت ها و قابلیت های گردشگری و کشاورزی هم وجود دارد.

به گزارش آران مغان، «ظرفیت های گردشگری و کشاورزی استان اردبیل محور برنامه ها و جهت گیری توسعه در استان خواهد بود» تیتری با این مضمون در اوايل انتخاب اكبر بهنام جو به عنوان استاندار دولت دوازدهم در استان اردبیل در خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت، پشتوانه این مصاحبه، حضور حداقل 8 سال در کسوت معاونت امور عمرانی استانداری و شناخت دقیق از ظرفیت ها و قابلیت های گردشگری و کشاورزی استان اردبیل بود. بعد از استقرار در استان و انتخاب معاونین در روزهای اول کاری هم نشان داد که جهت گیری ها به سمت توسعه گردشگری ست و چرخ توسعه استان حول محور صنعت گردشگری و کشاورزی خواهد چرخید که دیدگاهی کاملاً سنجیده، علمی و مبتنی بر آمایش سرزمینی بود.

یکی از دوستان نقل میکرد که پدر بزرگی داشتم می گفت : مغازه خانه میخرد ولی خانه مغازه نمیخرد .

با این مقدمه کوتاه میخواهم اشاره اي داشته باشم به تحولات برنامه ریزی و سیاست گذاری چند ماه اخیر استان و متاسفانه خروج سیاستگذاران و برنامه ریزان استانی از ریل توسعه و آمایش سرزمینی.

نیک می دانیم که توسعه زیرساخت های حمل و نقل و راهها به عنوان موتور محرکه توسعه هر کشوری مطرح بوده و رشد جوامع و رفاه اجتماعی و عدالت را در پی دارد، راه آهن و توسعه ریلی با اينكه برای استان ما نیاز است ولی جزو اولویت های توسعه استان ما نیست. با پول این پروژه می توانستیم کل راههای مواصلاتی استان را چهاربانده کنیم و از داغدار شدن خانواده ها در جاده های مرگ استان جلوگیری کنیم و دردی از دردهای این مردم را آلام ببخشیم. متاسفانه شنیدن صوت قطار را برای ما و مردم ما به عنوان یک خواسته مهم که از آب و نان هم حیاتی تر گشته است، بدل نموده اند آنهم در این کسادی بازار دولت!

آقاي استاندار "اجرای یک پروژه گردشگری در شهرستان مشگین شهر، این شهرستان را به یک برند گردشگری تبدیل کرده و تمامی سرمایه گذاری ها در شهرستان را توجیه اقتصادی بخشیده است. استان اردبیل به برکت وجود سبلان، این کوه افسانه ای و زیبا، بیش از بیست آب گرم و معدنی را در دل خود جا داده است، آبهای گرم و معدنی که ثروتمندترین کشورها در خلق آن ناتوانند و اینها موهبت های الهی ست که خداوند به مردمان این سرزمین ارزانی داشته است. به برکت وجود سبلان بیش از 3 هزار گونه گیاهان دارویی و صنعتی در دامنه های سبلان روییده است و این منطقه را به یکی از رویشگاههای مهم کشور تبدیل نموده است. به برکت سبلان، آسان ترین، پاک ترین و سهل الوصول ترین منبع انرژی (ژئوترمال) در دامنه این کوه آرمیده است و صدها برکت های دیگر. حال با وجود این همه ظرفیت های بکر و بی نظیر گردشگری و کشاورزی چرا راه آهن؟!

اساساً چرا پروژه محور می اندیشید؟ آنهم پروژه ای که اولویت توسعه استان ما نیست و حداقل این موضوع را کارشناسان و متخصصین امر صحه خواهند گذاشت.

آیا می دانید که بیش از 320 هزار تن انواع محصولات سردرختی در استان ما تولید و به علت سوء مدیریت از زنجیره و شبکه توزیع خارج می گردد؟ یعنی نزدیک به 1000 میلیارد تومان گردش مالی نقد ضرب در صفر میگردد؟!

آقاي استاندار این يادداشت حقیر را به عنوان شخصی که بزرگترین باغبان و باغدار بوده ام به حضرتعالي عرض میکنم روی این موضوع فکر کنید. آیا مطالعه کرده اید که شمال استان برای توسعه کشاورزی چه اندازه قابلیت دارد؟

آیا مشاوران اقتصادی شما مطالعه کرده اند که کشت پنبه و بهتر بگویم بازگشت تولید پنبه به استان چقدر برای کشاورزی و صنعت منطقه حیاتی است و چندین هزار نفر را اشتغال مستقیم می دهد؟ آیا می دانید که پایاب سد خدافرین با آنهمه تزریق پول از منابع ملی فاقد نظام بهره برداری مشخص و الگوی کشت است؟

قرار است 19 هزار هکتار باغ در پایاب سد احداث شود ولی چه نوع باغی و چه نوعی رقمی و با چه نوع الگوی کشتی مشخص نیست و فقط قرار است آنهم بدون مطالعه کارشناسی!
چرا اولویت ها را گم کرده ایم؟ با وجود این همه ظرفیت های بکر خدادادی و سهل الوصول چرا دنبال راه آهن هستیم؟ این راه آهن با آنهمه پول چه دردی از دردهای این مردم را دوا خواهد کرد؟ هشترود و میانه و بسیاری از شهرهای کشور چندین سال است که به شبکه ریلی متصل اند و هنوز در محروميت و فقر به سر می برند.

آیا فکر کرده اید که با چند کیلومتر احداث جاده در جنوب استان میتوان بیش از هزاران و میلیونها مسافر طبیعت شمال کشور را به استان هدایت نمود؟ و این یعنی همان ساختن مغازه ای که میتواند چندین خانه بخرد!

اسلام بابائی/ مشاور و مدیر امور اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری کشت و صنعت و دامپروری مغان

انتهاي پيام/

 

 

دیدگاه‌ها

با سلام از مسولین کشوری و استانی خواهشمندیم به فکر گردشگری پارس آباد را حل کنید با تشکر

مهمترین اولویت منطقه مغان سروساماندهی کشاورزی منطقه و بالاخص کشت و صنعت مغان با مدیران کارامد و توانمند است تا ضمن ایجاد اشتغال در مغان و افزایش سهم تولید ملی به شعار اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب نیز جامه عمل پوشانده شود.

آقای بابایی. همه تا زمانی که به پست و مقامی می رسند. حرف می زنند و انتقاد می کنند. وقتی به پست و مقامی مرسند. دیگر از آن انتقادها و حرفها خبری نیست. شما هم اگر به پست و مقامی برسید مطمئن باشید حرف از کشاورزی و گردشگری و باغبانی نخواهید زد. بلکه حرفهای دیگران را تایید خواهید کرد. مثلا" خواهید گفت راه آهن از آب و غذا برای استان و مردم استان واجب و ضروری هست. در صورتیکه تا دیروز منتقد راه اهن بودید.همه همین حرفها را تکرار کردند تا به جایگاهی رسیدند. از انتقاد دست کشیدند. شما هم منتظر هستید که با این حرفها به پست و مقامی برسید و بعد از رسیدن دست از انتقاد در مورد مسایلی که مدام انتقاد می کردید خبری نخواهد شد.

سلام آقای بابایی عزیزازحساسیت شما نسبت به پیشرفت منطقه به عنوان یک شهروند متشکرم ولی اجرای پروژه های دیگر دال برتعطیلی سایر پروژهانیست بلکه فعالیت نمایندگان محترم منطقه را می طلبدکه برای هرکدام ازکارهای عمرانی اعتبار لازمه راازمحل اعتبارات ملی دریافت نماینداگر هرکدام ازنمایندگان درزمان نمایندگی خودحتی برای یک پروژه عمرانی سرفصل ملی ایجادمینمودند الان باانباشت پروژه های عمرانی مواجه نبودیم ولی متاسفانه .....
ارسال نظر