کد مطلب: 29899
تاریخ انتشار : د, 1397/03/28 - 19:21

به گزارش آران مغان، در آستانه فصل تابستان، مدتی است که هجوم گسترده ملخ‌ها به مراتع و قشلاقات عشایرنشین بخش اصلاندوز در شهرستان پارس آباد آغاز شده است؛ اتفاقی که اگر جلوي آن گرفته نشود علاوه بر ایجاد خسارت به مراتع و قشلاقات، آسایش و آرامش را از مردم این مناطق سلب می‌کند.

کد مطلب: 29898
تاریخ انتشار: د, 1397/03/28 - 16:19

داريوش قرباني شهردار شهر تازه كند مغان، پس از گذشت 7 ماه از شروع مسئولیت خود از سمتش استعفا داد.

به گزارش آران مغان، متن استعفای شهردار تازه کندمغان به رئيس شوراي اين شهر بدين شرح است:

بسمه تعالي

رياست محترم شوراي اسلامي شهر تازه كند

سلام عليكم

ضمن عرض سلام و خسته نباشيد خدمت اعضاي محترم شوراي اسلامي شهر تازه كند بنده از روز اولي كه سمت شهرداري اين شهر را تحويل گرفتم با خود و خداي خود عهد بستم كه تمام تلاش خود را براي توسعه و آباداني اين شهر بكار بگيرم. اما در حال حاضر متاسفانه بدليل بعد مسافت با محل كار و زندگي و مشكلات خانوادگي ديگر امكان ادامه خدمت اينجانب مقدور نبوده و بيم آن مي رود كه در صورت تداوم اين وضع زحمات و دستاوردهاي قبلي از بين برود و به مديريت شهر و اداره آن لطمات جدي وارد آيد.

فلذا از اعضاي محترم شوراي اسلامي شهر كه به اتفاق آرا از مسئوليت اداره شهرداري را به من محول نموده اند استدعا دارم براي حفظ مصلحت شهر و مردم نجيب تازه كند عذر بنده را پذيرفته و با استعفاي اينجانب موافقت نمايند.

با آرزوي توفيق الهي

داريوش قرباني/ شهردار تازه كندمغان

 

///

گفتنی است، قرباني در آذرماه 96 با اكثريت آرا شوراي شهر تازه كندمغان به سمت شهرداري اين شهر برگزیده شده بود.

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

کد مطلب: 29896
تاریخ انتشار: د, 1397/03/28 - 09:36

تل‌آویو می‌داند که دمشق وارد مذاکره با این رژیم نخواهد شد. لذا به سمت روسیه تمایل پیدا کرده و درخواست کمک از آنها کرد، چرا که می دانست مسکو نمی‌خواهد جنگ بزرگی در سوریه ایجاد شود.

به گزارش آران مغان به نقل از مشرق، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی اخیر خود تنها راه پایان دادن به موجودیت نظامی ایران و حزب‌الله را تصمیم دولت و رهبران سوریه دانست و تاکید کرد که  بدون درخواست دمشق، تمام دنیا نمی‌توانند محور مقاومت را از سوریه خارج کنند.  

همه متوجه این نکته شدند که این پیام تنها متوجه دشمنان محور مقاومت شامل آمریکا و غرب و رژیم صهیونیستی و متحدان عرب آنها نیست،  بلکه می‌تواند متوجه تمام کسانی باشد که تصور می‌کنند  امکان خارج کردن مقاومت با زور از عرصه سوریه وجود دارد.  

تبادل موشکی صورت گرفته طی هفته‌های گذشته در ارتفاعات جولان  چند هفته قبل از این سخنرانی قواعد جدیدی را برای درگیری با دشمن در سوریه رقم زد.

چند روزی از این حمله نگذشته بود که سیگنال‌هایی از کاخ کرملین با این محتوا به گوش رسید که با تحقق پیروزی‌های بزرگ و موفقیت‌های چشمگیر از سوی ارتش عربی سوریه در جنگ ضد تروریسم و راه‌اندازی روند سیاسی، تمامی نیروهای خارجی ناگزیر باید از اراضی سوریه خارج شوند.  

الکساندر لاورنتیف فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سازش سوریه اظهارات پوتین را به این صورت تشریح کرد که این اظهارات مخصوص تمامی نیروهای نظامی خارجی حاضر در اراضی سوریه از جمله آمریکایی‌ها و ترک‌ها و حزب الله و ایران است.  

بشار اسد رئیس جمهور سوریه در گفتگوی اخیر خود با روزنامه انگلیسی میل آن‌ساندی وجود این اختلافات را در داخل دولت‌ها یا میان آنها طبیعی دانست و در عین حال تاکید کرد که تنها تصمیمی که در خصوص تحولات سوریه گرفته می‌شود، تصمیم سوری است.  


دیدار ولادیمیر پوتین با بشار اسد در سوچی

هنگامی که روسیه تصمیم گرفت به حمله نظامی حمایت کننده از ارتش سوریه در برابر تروریست‌های تکفیری و حامیان آنها بپیوندد،  حزب الله و ایران، مسکو را به عنوان بخشی از محور مقاومت قلمداد نکردند، بلکه این کشور را بخشی از ائتلاف سیاسی و نظامی با هدف جلوگیری از سقوط دولت سوریه به دست دشمنان مشترک این ائتلاف بر شمردند.   به این ترتیب توزیع نقش میان این عناصر شکل گرفت و این اتفاق باعث شد ارتش سوریه بتواند کنترل خود بر بیشتر اراضی این کشور را باز پس بگیرد.  

با وجود اینکه دولت سوریه در حال حاضر برنامه‌ریزی زندگی بیش از ۹۰ درصد از افراد مقیم در داخل سوریه را با نظارت خود انجام می‌دهد، اما برنامه آن برای بازپس گیری سایر مناطق اشغالی از طریق جنگ یا توافق‌های سیاسی متوقف نشده است. با این وجود دولت به دنبال دوری کردن از جنگ‌های بیشتر است.  

اقدامات دولت برای آزادسازی کامل سوریه طی ماه‌های اخیر از طریق آزادسازی کامل اطراف دمشق و حومه حمص و حماه دنبال شد. بعد از درگیری‌های غوطه و یرموک نگاه‌ها به جنوب سوریه به ویژه مناطق تحت کنترل گروه‌های مسلح از جنوب شرقی سویدا گرفته تا درعا و اطراف آن تا قنیطره و مرزهای فلسطین اشغالی و لبنان معطوف شد.  

مشخص بود که تصمیم قاطع دولت برای ورود به این درگیری‌ها گرفته شده است.  هدف از این تصمیم نیز تقویت امنیت در عمق جنوبی دمشق و جلوگیری از استفاده دشمنان از این مناطق برای ضربه زدن به دمشق و اطراف آن در حملات تروریستی بود.

طی مدت زمان کوتاهی آمادگی‌هایی از سوی برخی گروه‌های مسلح وابسته به جیش الاسلام و ارتش آزاد و جبهه النصره برای سازش با دولت سوریه به وجود آمد. به این ترتیب قرار شد آنها به موجب این توافق به مناطق تحت کنترل ترکیه در استان ادلب بروند.  این در حالی بود که حتی داعش نیز شامل این مسأله شده بود و آزادسازی مناطق تحت سلطه این گروه تروریستی نیز یا از طریق ریشه کن کردن آن، یا تسلیم شدن عناصر آن انجام می‌شد.

از سوی دیگر ارتش اردن نیز شور و علاقه خاصی برای عقد توافق با ارتش سوریه از خود نشان داد و بر اساس این توافق نیروهای خود را در مناطق مرزی بین دو کشور مستقر کرده و گذرگاه‌های زمینی را باز کرد.  به این ترتیب گفتگوها میان دو طرف با هدف بازگرداندن آوارگان سوری از اردن به خانه و زندگیشان آغاز شد.  

اما اتفاقی که در ادامه افتاد، این بود که جریان‌های خارجی حامی گروه‌های تروریستی سعی در به تعطیلی کشاندن این تلاش‌ها در جنوب سوریه داشتند. این موضوع کاملا از سوی روسیه لمس می‌شد.

 سعودی‌ها و سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس همچنان با خود بزرگ بینی اعتقاد دارند که می‌توانند گروه‌های تروریستی مسلح را گردهم بیاورند و برای انجام حمله جدید ضد دمشق از آنها حمایت کنند.   از سوی دیگر واشنگتن نیز از هیچ طرحی که بتواند نقش و فعالیت نیروهای این کشور در پایگاه التنف را  متوقف کند، حمایت نمی‌کند. آمریکا به هیچ وجه نمی‌خواهد مجبور به عقب نشینی از این منطقه شود.  علاوه بر تمام اینها عنصر اصلی فشار، از سوی رژیم صهیونیستی وارد می‌شود که نمی‌خواهد دولت سوریه کنترل کامل بخش‌های جنوبی این کشور را در اختیار بگیرد و تل‌آویو بدون تضمین‌های امنیتی و نظامی و سیاسی باقی بماند.  

به این ترتیب بود که فشارهای اسرائیل و آمریکا و کشورهای غربی و روسیه برای ساماندهی سازش سیاسی و نظامی جهت بازگرداندن کنترل دمشق بر اراضی این منطقه آغاز شد.  دشمن در این رابطه شعار جدید خود را مطرح و اعلام کرد که باید جلوی حضور نیروهای ایرانی و حزب الله در این منطقه گرفته شود.

دشمن آمادگی خود را برای عقد قرارداد بزرگ و  بازگرداندن اوضاع به دوره قبل از آغاز بحران سوریه در تمامی مرزها  بر اساس توافق آتش‌بس سال ۱۹۷۴ اعلام کرد.  

مطالبات تل‌آویو از مسکو در عرصه سوریه

اردوگاه متخاصم سوریه اعلام کرد که شکست پروژه براندازی دولت سوریه و همچنین خارج کردن گروه‌های مسلح از این کشور را می‌پذیرد،  به شرطی که نیروهای دولتی سوریه بدون در نظر گرفتن تحولات سال‌های پیش بار دیگر در منطقه مستقر شوند و روسیه نیز تضمین مستقیم و عملیاتی برای ساماندهی اوضاع میدانی بر اساس مطالبات اسرائیلی‌ها به نحو زیر بدهد:‌

1- به صورت رسمی اعلام شود که مناطق جنوب سوریه به روی هر نیرویی غیر از نیروهای دولتی این کشور بسته است. این ممنوعیت تا عمق خاک سوریه و مرزهای پایتخت این کشور صدق می‌کند. دشمن صهیونیستی به این ترتیب تلاش دارد هر نوع موجودیت و حضور نیروهای مقاومت در این منطقه را نقض این اعلام به شمار آورده و حق خود را برای تقابل میدانی مستقیم محفوظ بداند.

به این ترتیب عملاً دشمن تلاش دارد مناطق اشغالی جولان را همچنان تحت اشغال خود داشته باشد و ارتش سوریه مسئولیت حفاظت از منطقه جنوبی را بر عهده بگیرد.  علاوه بر تمام اینها اسرائیل نیز هر موقع  شرایط را مناسب دید، حق آزادی عمل را برای خود حفظ کند.  

2-روسیه باید از طریق حضور نظامی و امنیتی خود تضمین کند که هیچ یک از گروه‌های مسلح به این منطقه نزدیک نمی‌شوند.  این توافق تأکید دارد که اسرائیل به دنبال بازگشت به تمام مبانی توافق توقف درگیری‌ها در سال 1974 از نظر ماهیت منطقه و حجم استقرار نیروهای سوریه در این منطقه است.  

3-روسیه باید با همکاری آمریکا و اردن تضمین‌هایی را در طول مرزهای جنوبی سوریه ایجاد کرده و بر روند سازش و مطالبات گروههای معارض یا مسلح در این منطقه نظارت داشته باشد.  به این ترتیب آتش‌بس در این منطقه انجام می‌شود،  بدون این که دولت روسیه الزامی برای ترک کردن منطقه یا تحویل دادن امور به دولت سوریه داشته باشد.

از روند تحولات مشخص می‌شود که دشمن بر روی دو نکته مهم حساب کرده است: اول اینکه دولت سوریه از ورود به درگیری مستقیم با نیروهای اسرائیلی ابا دارد و معتقد است که در صورت ورود به این درگیری، ضربات سختی را متحمل خواهد شد.  از سوی دیگر اسرائیل معتقد است که دولت سوریه نمی‌تواند به  تعهدات خود در چارچوب برنامه کاری نیروهای مقاومت عمل کند.  

به این ترتیب تل آویو تصور می‌کند هنگامی که بخواهد مجموعه حملاتی را ضد مواضع سوریه به بهانه هدف قرار دادن مواضع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران یا حزب الله در سوریه انجام دهد،  واکنش به این حملات در حجمی نخواهد بود که بتواند قواعد جدیدی را برای درگیری‌ها ایجاد کند.  از سوی دیگر رژیم صهیونیستی بر روی مواضع روسیه برای به تعطیلی کشاندن تصمیمات بشار اسد برای حمایت از اقدامات محور مقاومت در این منطقه حساب کرده بود.  

چرا مسکو وارد بازی تل‌آویو شد؟

تل‌آویو می‌داند که دمشق وارد مذاکره با این رژیم نخواهد شد. لذا به سمت روسیه تمایل پیدا کرده و درخواست کمک از آنها کرد، چرا که می دانست مسکو نمی‌خواهد جنگ بزرگی در سوریه ایجاد شده و دستاوردهای این کشور از زمان مداخله مستقیم نظامی در اوایل سال ۲۰۱۵ را خراب کند.

تل آویو این پیشنهاد را مطرح کرد تا اینگونه وانمود کند که مطالبات دولت سوریه در جنوب این کشور را برآورده می‌کند. اما نمی‌خواهد ایران یا حزب الله در این منطقه حضور داشته باشند.  واقعیت این است که روسیه مخالفتی با پیشنهاد اسرائیل نداشت و تلاش کرد بشار اسد را برای این موضوع قانع کند.

 مسکو تصور می‌کرد به این ترتیب می‌تواند ثبات را به سوریه بازگرداند، بدون اینکه تنشی جدید با اسرائیل ایجاد شود که مصیبت‌های زیادی برای منطقه خواهد داشت.  

در شرایطی که محور مقاومت ضمن توافق با دولت بشار اسد، قواعد جدیدی را برای درگیری‌ها تثبیت کرده و آمادگی جنگ گسترده با دشمن صهیونیستی را نیز دارد، روسیه سعی کرد مناقشه‌ای داخلی در سوریه ایجاد کند و اینگونه نشان دهد که به دنبال کمک کردن به بشار اسد است.  مدتی بعد برخی دیدگاه‌ها از سوی مسئولان سوریه در سطوح مختلف مطرح شد مبنی بر اینکه آینده درگیری‌های سوریه احتمالا نیازی به حضور نیروهای ایرانی یا گروه‌های مسلح از افغانستان یا عراق ندارد. البته این شخصیت‌ها اشاره‌ای به نیروهای حزب‌الله نکردند.  

دیدگاه بشار اسد در خصوص طرح تل‌آویو و مسکو

با این وجود بشار اسد موضوع را با این دیدگاه دنبال نمی‌کند.   او در درجه اول معتقد نیست که جنگ ضد گروه‌های تروریستی در کوتاه مدت به پایان خواهد رسید.  او نیز مانند رهبران نظامی و امنیتی سوریه از حجم نقش نیروهای حزب‌الله و جریان‌های متحد دمشق در بیشتر مناطق سوریه با خبر است.   علاوه بر اینکه بشار اسد نیز مانند روس‌ها از اهمیت نیروهای انسانی در این جنگ اطلاع دارند.

تا جایی که هنگامی که برخی گروه‌های مقاومت طی هفته‌های اخیر سعی کردند موجودیت خود را در برخی مناطق شرق سوریه کاهش دهند،  بلافاصله گروه‌های داعش از این فرصت استفاده کرده و حمله گسترده‌ای را ضد این مناطق ترتیب دادند که باعث کشته شدن تعداد زیادی از عناصر ارتش سوریه و روسیه شد.  

بشار اسد نگاه خاصی به این موضوع دارد و آن را تنها از نظر نیازمندیهای تاکتیکی کوتاه مدت ارزیابی نمی‌کند، بلکه بیشتر متوجه اوضاع استراتژیک منطقه است. نیازی نیست  کسی برای بشار اسد این موضوع را تشریح کند که اسرائیل همچنان مانند گذشته مهمترین عامل مصیبت‌های سوریه است. او با نقش میدانی و سیاسی دشمن صهیونیستی از زمان آغاز بحران سوریه کاملا آشنا است و در دیدار با افراد مختلف تاکید کرده که حضور وی در کنار محور مقاومت یک گزینه تاکتیکی نیست و سوریه هزینه‌های این تعهد را پرداخت کرده است.  او معتقد است که نیروهای مقاومت در لبنان و ایران و عراق باعث افتخار دولت سوریه می‌شود و در کنار ارتش سوریه تلاش‌های زیادی برای جلوگیری از سقوط دولت سوریه انجام داده‌اند.  

عناصر زیادی وجود دارد که باعث می‌شود بشاراسد تسلیم این طرح نشود. البته او دیدگاه خاص خود را در بررسی این موضوع دارد. اسد  قطعاً به دنبال امضای توافق برای تضمین امنیت اسرائیل نیست،  اما در عین حال ممانعتی از اقدام برای تقویت کنترل دولت نمی بیند.  

از سوی دیگر دشمن صهیونیستی می‌داند که محور مقاومت برای مدیریت جنگ در جولان اشغالی نیازی به استقرار در نزدیکی مرزها ندارد و شرایط  مقابله با دشمن صهیونیستی مرتبط با مسائل دیگری است، به همین علت بود که دشمن شعار جلوگیری از حضور ایران در تمامی سوریه را مطرح کرد.  

رژیم صهیونیستی تجربه جریان انصارالله در یمن و حملات موشکی انجام شده ضد قلب عربستان و عمق این کشور را کاملا زیر نظر دارد و می‌داند که اقداماتی که یمنی‌ها انجام می‌دهند، نسبت به موشک‌هایی که امروز در دست نیروهای مقاومت در لبنان و سوریه است، آغاز راه است.  چه برسد به اینکه موشک‌های ایران مورد توجه قرار گیرد.

از سوی دیگر ایران و حزب‌الله معتقدند که روسیه نمی‌تواند به سمت معامله با واشنگتن و تل‌آویو پیش برود.  تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی نیز نشان می‌دهد که تقابل واقعی بین روسیه و غرب برقرار است.  علاوه بر این که غرب نیز هرگز نمی‌تواند سازو کاری ارائه کند که مسکو را به فکر تغییر استراتژی خود در سوریه بیندازد.  

به این ترتیب ایران و حزب‌الله نگرانی نسبت به هر سازش احتمالی برای کمک به دولت سوریه  جهت در اختیار گرفتن کنترل اوضاع در مناطق جنوبی ندارند.  تصمیم سازان ایران و حزب‌الله اعتقاد دارند که هیچ سیگنال نگران کننده‌ای از سوی دولت دمشق در این راستا وجود ندارد.  

علاوه بر این‌ها تصمیم محور مقاومت و مقابله با دشمن صهیونیستی در سوریه و لبنان یا فلسطین یک تصمیم موضعی نیست،  بلکه یک برنامه کاری درازمدت است که ابزارهای سیاسی و میدانی خاص خود را دارد.

انتهای پیام/

 

انتشار مطالب دیگر رسانه ها در آران مغان لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

کد مطلب: 29894
تاریخ انتشار: د, 1397/03/28 - 01:13

رئیس جمعیت هلال احمر پارس آبادمغان از غرق شدن یک جوان در كانال آب اولتان اين شهرستان مرزي خبر داد.

به گزارش آران مغان، داور طاعتی با اعلام اين خبر اظهار داشت: این جوان كه اهل روستاي اسلام آباد بوده روز يكشنبه برای آب تنی داخل کانال آب اولتان رفته ولی به دلیل ناآشنا بودن با فنون شنا غرق شده است.

وی با بيان اينكه با تلاش نیروهای هلال احمر، اهالی روستا و تيم آنست واكنش سريع جسد جوان غرق شده بعد از يك روز پيدا شد، گفت: از مردم خواست از تردد، نزدیک شدن، اتراق کردن در حریم کانال ها، رودخانه ارس و شنا کردن در تاسیسات آبی و در محل های شنا ممنوع و پرخطر خودداری کنند.

دادستان شهرستان پارس آباد نيز در اين رابطه با بيان اينكه همه نيروهاي امدادي، نیروی انتظامی و بازپرس برای پیدا کردن جسد جوان غرق شده بسيج شده بودند، افزود: در لحظات اولیه اعلام گزارشی مبنی بر غرق شدگی و ناپدید شدن جوانی در کانال آب اولتان بلافاصله پرونده به شعبه بازپرسی ارجاع و دستورات لازم قضایی از سوی بازپرس محترم به مرجع انتظامی شهرستان صادر شد.

سيدعبدالله طباطبایی گفت: اکبری بازپرس اين پرونده شخصا در محل ناپديد يا غرق شدن این جوان حضور داشتند و علاوه بر بازپرس محترم، ادارات هلال احمر، امور آب و سایر نهادهای مرتبط در پيدا كردن جسد جوان غرق شده همكاري داشتند.

گفتني است، جسد جوان پارس آبادی غرق شده در کانال آب اولتان ساعت ۱۰ صبح امروز دوشنبه با کمک جمعیت هلال احمر و تیم آنست واکنش سریع پیدا و از آب بیرون کشیده شد.

سالانه به ویژه در فصل تابستان تعدادی از شهروندان در اثر نبود حفاظ و علائم هشدار در محل هاي خطرناك براي شنا و همچنين بی احتیاطی و سهل انگاری در کانال های آبرسانی و رودخانه ارس غرق می شوند.

////

////

///

////

////

///

///

////

///

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

کد مطلب: 29892
تاریخ انتشار: ي, 1397/03/27 - 10:56

فرماندار پارس آباد گفت: کشاورزان نگران بهای گندم خود نباشند؛ چرا كه در اسرع وقت بهای آن از طریق بانک کشاورزی پرداخت خواهد شد.

به گزارش آران مغان، علي علايي در حاشيه بازديد از مركز خريد تضميني گندم در پارس آباد با بیان اینکه تا به امروز 25 هزار تن گندم خریداری شده است، اظهار كرد: کشاورزان نگران بهای گندم خود نباشند چون به موقع و در اسرع وقت بهای آن از طریق بانک کشاورزی پرداخت خواهد شد.

سرپرست فرمانداری پارس آباد افزود: تعاون روستایی برای سهولت در خرید، فعالیت مراکز خرید را در منطقه شبانه روزی کرده است و ده مرکز خرید در حال حاضر فعال هستند.

مدیر جهاد کشاورزی پارس آباد نيز با بیان اینکه همه ساله با نزدیک شدن به تیر ماه برداشت گندم از مزارع شهرستان پارس آباد آغاز می شود، گفت: امسال 27 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان پارس آباد به کشت این محصول اختصاص یافته است که پیش بینی می شود بیش از 135 هزار تن گندم مرغوب استحصال شود.

حسنیان از کشاورزان خواست هنگام برداشت محصول به میزان رطوبت گندم توجه داشته باشند و با عجله نکردن در برداشت، گندمی با رطوبت زیر 14 درصد به مراکز خرید تضمینی گندم ارائه دهند.

گفتني است، سالانه یک میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی در شهرستان پارس آباد تولید می شود که 150 تن آن مربوط به تولید غلات است.

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

کد مطلب: 29891
تاریخ انتشار: ي, 1397/03/27 - 10:46

یک کارشناس بورس با بیان اینکه نمی‌توان قیمت دلار را به‌صورت دستوری تعیین کرد، معتقد است دلار دولتی به‌نفع واردکننده است نه تولیدکننده، و این تفاوت قیمت‌ها زمینه‌ساز رانت و مفاسد اقتصادی شده است.

به گزارش آران مغان به نقل از فارس، قبل از شروع سال 97 شاهد رشد دلار و سکه بودیم که پس از کنترل دولت این روند صعودی تا فروردین‌ماه سال جاری به تعویق افتاد. پس از جهش قیمت دلار و تعیین نرخ اجباری آن، راه‌های قانونی این بازار با یک شوک و رکود روبه‌رو شد اما دری بر روی فساد و دلالی باز شد که همچنان شاهد این روند در بازارهای ارز هستیم.

هم‌زمان با رشد دلار، سکه نیز با جهش روبه‌رو شد و دولت با طرح‌هایی همانند پیش‌فروش سکه هم نتوانست این رشد را کنترل کند. البته رشد نرخ سکه بیشتر بر پایه‌ی پارامترهای جهانی است و کنترل اجباری آن غیرممکن به نظر می رسد، مگر با پرداخت سوبسیدهایی با مبلغ کلان که کار منطقی به نظر نمی‌آید. اکنون نیز این بازار دوباره پس گذراندن دوره‌ای افزایش قیمت با شیب کم، دچار جهش و تلاطم شده است.

فعال شدن شرکت‌های کاغذی

دکتر جعفر قادری اقتصاددان و نماینده دوره‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار فارس در شیراز با انتقاد از سیاست‌های بانک مرکزی می‌گوید: آنچه این روزها بیشتر دردآور است عدم واکنش متولیان اقتصادی به تغییرات نرخ ارز و سکه است. انگار نه انگار که تحریمی در کار است و قرار است اتفاقی بیافتد! 

این استاد دانشگاه معتقد است با سیاست‌های نامناسب ارزی و اعلام ارز تک‌نرخی، شرکت‌های کاغذی فعال شده و تقاضا برای دریافت کارت بازرگانی شدیداً افزایش یافته است. چراکه عده‌ای این تفاوت نرخ ارز را به عنوان یک کاسبی مناسب انتخاب کرده‌اند و مرغ دولت با اصرار بر ارز تک‌نرخی همچنان یک پا دارد. 

 

قادری تصریح می‌کند: دولت بجای اینکه از این افزایش نرخ ارز برای صادرات استفاده کند، آن را به روزنه‌ای برای افزایش واردات تبدیل کرده است و در این شرایط همه به این نتیجه رسیده‌اند که اگر بتوانند ارز بگیرند و حتی کود حیوانی را هم وارد کنند منفعت می‌برند. 

به اعتقاد قادری اصرار بر تحویل ارز صادراتی به نرخ ۴۲۰۰ تومانی جز زیان رساندن به صادرات ثمری ندارد و در این شرایط دولت بجای اینکه با افزایش نرخ سود بانکی نقدینگی‌ها را به بانک‌ها بکشاند، با افزایش فروش سکه خزانه را از طلا و ارز خالی می‌کند.

دولت کماکان در شوک خروج امریکا از برجام است

عضو سابق کمسیون‌های اقتصاد و برنامه‌وبودجه مجلس می‌گوید: دولت خیال کرده است با عرضه بیشتر سکه، ارز و خودرو می‌تواند قیمت آنها را کاهش دهد، غافل از اینکه این کالاها ماهیت سرمایه‌ای پیدا کرده‌اند. دولت با این اقدامات خود بیشترین خدمت را به دزدها می‌کند؛ این روزها اگر دزدها به هر خانه‌ای دستبرد بزنند مقادیر زیادی سکه و ارز را برای دزدی خواهند یافت. 

نماینده ادوار شیراز در مجلس شورای اسلامی اضافه می‌کند: دولت بجای حذف موانع اداری و کشاندن نقدینگی به سمت تولید، تولیدکنندگان را تشویق به تعطیلی تولید و فروش تجهیزات و خرید ارز و سکه می‌کند.

قادری معتقد است شوک ناشی از خروج آمریکا از برجام، دولت را چنان گیج و مبهوت کرده که قدرت تصمیم‌گیری صحیح را از آن گرفته است و در ادامه تصریح می‌کند: دولت باید در این شرایط با ایجاد جذابیت در بازار بورس بخشی از این نقدینگی‌ها را به بازار سرمایه هدایت کند. 

قادری در پایان تاکید می‌کند: با این بی‌انگیزگی‌ها و رخوتی که در دولت وجود دارد امید به اصلاح از بین رفته است. دولت باید بخود بیاید و برای واقعیت تحریم‌ها برنامه‌ریزی کند و با سخنرانی و انکار واقعیت‌ها مشکل دولت و مردم حل نخواهد شد.

اعتراف رئیس‌کل بانک مرکزی

 بر مبنای آنچه خبرگزاری خانه ملت روز گذشته منتشر کرده، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز به رانت ایجادشده از محل دلار 4200 تومانی اعتراف کرده؛ او گفته است ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت ایجاد کرده است.

 

رئیس‌کل بانک مرکزی عنوان کرده است: اینکه مطرح می‌شود برخی‌ها با دلار 4 هزار و 200 تومانی درصدد افزایش واردات هستند تا بتوانند کالاهای وارداتی را با قیمتی گران‌تر بفروشند، موضوعی است که بانک مرکزی در جریان آن است و اقدامات لازم در این خصوص صورت خواهد گرفت.

سیف تاکید کرد: تلاش می‌کنیم در آینده نقص‌ها در مورد مسائل ارزی کشور برطرف شود.

دلار 4200 تومانی باعث فساد و رانت

برای بررسی میدانی اثرات تغییر مداوم نرخ ارز و سکه، به سراغ یکی از کارشناسان بورس سکه در شیراز می‌روم. جهاد برزیگر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس می‌گوید: روند صعودی سکه از سال 94 آغاز شد و در طول این سال‌ها پایین هم نیامده؛ از تیر سال 96 اعلام شد که در آینده رشد دلار را خواهیم داشت و همین‌طور هم شد و سکه و طلا روند رو به رشد پیدا کرد.

او بابیان این‌که در خصوص افزایش قیمت سکه و طلا کاری از دست دولت برنمی‌آید، افزود: البته دولت تعهدی ندارد و نمی‌تواند خارج از نرخ واقعی و به‌صورت دستوری دلار را روی قیمت 4200 نگه‌ دارد، چراکه باعث فساد و رانت می‌شود.

دلار دولتی به‌نفع واردکننده است، نه تولیدکننده

این کارشناس بورس سکه با اشاره به بانک مرکزی و بحث حواله‌های ارزی، تورم و نوسان دلار به‌عنوان پارامترهای مؤثر در افزایش قیمت سکه، بیان می‌کند: پالایشگاه‌ها و صادرکننده‌ها اجازه نخواهند داد که این اختلاف قیمت دلار پابرجا باشد؛ چراکه این وضعیت به نفع واردکننده است نه تولیدکننده، به‌عنوان‌مثال اگر کسی با دلار 4200 ماشین وارد کند با دلار حدود 7 هزار تومان آن را می‌فروشد، ولی صادرکننده باید با دلار 7 هزار تومان کار کند.

برزیگر بابیان این‌که درنهایت دلار به قیمت اصلی آن یعنی 6500 تومان می‌رسد و سکه نیز از 2 میلیون تومان به سمت 3 میلیون تومان حرکت می‌کند، ادامه می‌دهد: کسانی که می‌خواهند سکه و دلار بخرند از طریق بورس اقدام کنند، چون علاوه بر کمک به اقتصاد خانواده‌ی خود، به سرمایه‌گذاران، پالایشگاه‌ها و تولیدی‌ها کمک می‌شود و نتیجه‌ی آن ارتقاء اقتصاد کشور است.

او غول‌های بورس را کسانی که بیش از 50 درصد سهام داشته باشند عنوان کرد و آن‌ها را تعیین‌کننده‌ی قیمت‌های اصلی دانست.

سوبسید به کالای اساسی، نه کالاهای لوکس

این کارشناس بورسِ سکه، قیمت‌های طلا و سکه را متأثر از قیمت جهانی می‌داند که دولت نمی‌تواند با آن مقابله کند و در ادامه می‌گوید: دولت نباید با تعیین نرخ ثابت و دادن انواع سوبسیدهای ارزی، آن‌ها را خرج مرفهین کنند، دولت متعهد به تعیین قیمت مناسب کالاهای اساسی مردم است، نه نرخ سکه و ارز.

 

برزیگر سکه را جزو دسته‌بندی کالاهای لوکس دانسته و معتقد است دولت تعهدی بر روی حواله‌های ارزی برای ارزان نگه‌داشتن آن برای کسانی که کالاهای لوکس و غیراساسی وارد می‌کنند، ندارد.

پیش‌فروش سکه توسط بانک‌ها، طرحی اشتباه

او اعتقاد دارد که دولت دیر یا زود مجبور به قبول قیمت واقعی دلار است و انتظار دلار کمتر از 6600 تومان را یک توهم دانسته و سوبسید دلاری را عامل فساد و ضرر به اقتصاد کشور و صادرکننده عنوان می‌کند.

این اقتصاددان بابیان این‌که در این شرایط ارزانی معنایی نمی‌دهد، تصریح می‌کند: هرکسی که وارد بازار سرمایه‌ای می‌شود باید دانش اقتصادی داشته باشد که بتواند از طریق مجاری قانونی، بانک و بورس بر روی کالاهای سرمایه‌ای، سرمایه‌گذاری کند.

برزیگر بابیان این‌که طرح پیش‌فروش سکه بانک‌ها یک طرح اشتباه است که باعث آسیب به این بازار می‌شود، خاطرنشان می‌کند: بورس در راستای حمایت از کالای داخلی است و باید بستر آموزشی برای ورود مردم به این بازار مهیا شود و قدرت خرید مردم در بورس را فراهم کنیم تا طلا که پشتوانه‌ی ریال است از بازار خارج نشده و در دست دولت باقی بماند.

*مفاسد اقتصادی حاصل پول بدون پشتوانه

او با اشاره به تولیدات پتروشیمی و عسلویه به‌عنوان بزرگ‌ترین پشتوانه‌ی ریال ایران، ادامه می‌دهد: چارچوب پولیِ بدون پشتوانه، مفاسد اقتصادی را به دنبال دارد که باید ارزش پول از طریق بورس و سرمایه‌گذاری در آن حفظ شود.

 

این کارشناس بورس سکه با اشاره به اهمیت و نقش بورس به‌ویژه در کالاهای سرمایه‌ای مانند سکه و دلار می‌گوید: بورس باعث می‌شود طلا در بازار و پول در چرخه اقتصاد و بانک مرکزی بماند و سرمایه‌های جذب‌شده را در تولید و در راستای اشتغال جوانان و حمایت از کالای ایرانی و مقابله با تحریم‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

لزوم مقابله با اقتصاد ربوی

برای پیدا کردن راهکار جهت برون‌رفت ایران از این بحران به یادآوری بخشی از یادداشت منتشرشده سیدیاسر جبرائیلی در روزنامه وطن امروز می‌پردازم. این اقتصاددان می‌نویسد: «ایران باید با انعقاد پیمان‌های پولی که در سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه بر این امر تصریح و تأکید شده است، از وابستگی به یورو و دلار و بازوهای مالی غربی رها شود. مع‌الأسف پس از برجام، رویکرد دولت آقای روحانی تشدید این وابستگی بوده است.»

او در بخشی دیگر از این یادداشت می‌نویسد: «آنچه باعث کاهش ارزش ریال می‌شود، وابستگی به تولید خارجی است و باید با این وابستگی مقابله کرد. هر کالای خارجی که خریداری می‌شود، درواقع مردم در حال خرید ارز هستند. این حجم از تقاضا برای خرید ارز اگر مدیریت نشود، طبیعتاً باعث افزایش قیمت آن و درنتیجه کاهش ارزش ریال و قدرت خرید آن خواهد شد. این تقاضا باید با اِعمال محدودیت و ممنوعیت، مدیریت‌ شود و سطح آن به کمتر از عرضه ارز برسد.

 

سیاست‌هایی نظیر ارزپاشی یا توسل به سیاست‌های ربوی برای هدایت نقدینگی به محل‌های دیگر، این بحران را تشدید خواهد کرد. واردات کالای غیرضروری و مشابه داخلی را باید ممنوع کرد، از افزایش بدهی خارجی کشور جلوگیری کرد، هزینه‌های غیرضروری ارزی را متوقف کرد، هرجا توان داخلی برای اجرای پروژه‌ها وجود دارد باید از سپردن پروژه‌ها به شرکت‌های خارجی خودداری کرد و درنهایت، از وابستگی به ارزهای واسطه در تجارت خارجی خلاص شد. اجرای این سیاست‌ها، نه‌تنها ارزش ریال را در برابر ارزهای خارجی تقویت خواهد کرد، بلکه با صیانت از بازار ایران برای کالا و خدمات ایرانی، موجب رونق اشتغال و افزایش واقعی سطح رفاه مردم نیز خواهد شد.»

استفاده حداکثری از توان داخلی

به گزارش خبرگزاری فارس، به نظر می‌رسد راه‌حل برون‌رفت از بحران ارزی، اجرای اقتصاد مقاومتی بر پایه استفاده حداکثری از توان داخلی جهت جلوگیری از بالا رفتن تقاضای ارز به‌جای ایجاد بسترسازی اقتصاددانان لیبرالی برای پیوستن به اقتصاد ربوی غرب است.

دولت در این راه می‌تواند با کمک اقتصاددانان، کارشناسان و پژوهشگران اقتصاد اسلامی و اجرا کردن طرح‌های اقتصادی اسلامی همانند اقتصاد مقاومتی و مقابله با اقتصاد ربوی غرب، ارزش را به ریال ایران بازگردانده و اقتصاد ایران را ایمن کند. فرهنگ سرمایه‌گذاری در بورس و تولیدی‌ها به‌جای سرمایه‌گذاری در بازار سکه و ارز از راه‌کارهای کوتاه‌مدت و هم‌راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که دولت می‌تواند به دنبال آن باشد.

انتهای پیام/

 

انتشار مطالب دیگر رسانه ها در آران مغان لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

کد مطلب: 29887
تاریخ انتشار: ش, 1397/03/26 - 10:58

جمعي از طبیعت دوستان شهر اسلام‌آبادمغان در اعتراض به قطع درختان توت باغی به دلیل چهاربانده کردن جاده مقابل این باغ زنجیره انسانی تشکیل دادند.

به گزارش آران مغان، جمعي از طبیعت دوستان شهر اسلام‌آبادمغان در اعتراض به قطع درختان توت باغی به دلیل چهاربانده کردن جاده مقابل این باغ زنجیره انسانی تشکیل دادند.

گفتني است، به دليل قرارگيري درختان توت باغي در مسير تعریض جاده و قطع احتمالي آن، طبيعت دوستان اسلام آباد را بر اين داشته تا به این اقدام معترض بوده و در محل مذکور زنجیره انسانی تشکیل دهند.

 

///

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

کد مطلب: 29886
تاریخ انتشار : ش, 1397/03/26 - 10:31

به گزارش آران مغان، تیم ملی فوتبال ایران شامگاه جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ مقابل تیم ملی فوتبال مراکش در مرحله گروهی جام جهانی 2018 روسیه با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسید.
مردم پارس آبادمغان پس از این پیروزی با حضور پرشور در خیابان‌ با در دست داشتن پرچم سه رنگ ایران به جشن و شادمانی پرداختند.

////

کد مطلب: 29882
تاریخ انتشار: ج, 1397/03/25 - 08:57

مردم پارس آبادمغان پس از یک ماه روزه داری و همزمان با عید سعید فطر در نماز پرشکوه عید فطر شرکت کرده و اوج عبودیت و بندگی را به نمایش گذاشتند.

به گزارش آران مغان، صبح امروز جمعه نماز عید سعید فطر با حضور پرشور و وصف ناپذیر مردم پارس آبادمغان در استاديوم ورزشي شهيد كلانتري اين شهر اقامه شد.

مردم پارس آبادمغان پس از یک ماه بندگی و عبودیت با حضور پرشور خود در نماز عید سعید فطر آمده بودند تا پیوندی دوباره با ذات اقدس الهی بسته و نشان دهند که برکات ماه مبارک رمضان در زندگی آنان اثرگذار بوده است.

///

از ساعات اولیه صبح روز عید، مکان های اقامه نماز عید سعید فطر شاهد حضور پرشور و باصلابت مردم بود به طوری هر لحظه به سیل جمعیت برای برگزاری نماز اضافه می شد.

حضور نوجوانان و جوانان در کنار سالخوردگان در نماز عید سعید فطر یکی از ویژگی های بارز این مراسم بود.

////

امام جمعه پارس آباد در خطبه های نماز عید فطر مردم و مسئولان را به وحدت و همدلی دعوت كرد و برگزاری مراسم های ملی و مذهبی با حضور گسترده و یکپارچه مردم را رافع بسیاری از مشکلات و مسائل جامعه دانست.

///

گفتنی است، نماز عید سعید فطر در اقصی نقاط شهرستان باشکوه تر از سال های گذشته برگزار شد.

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

کد مطلب: 29878
تاریخ انتشار: پ, 1397/03/24 - 22:03

فرماندار پارس‌آباد از تولید روزانه بیش از 150 تن زباله و بیش از 12 هزار تن زباله تلمبار شده طی دو ماه گذشته در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش آران مغان، جلسه کار گروه مدیریت پسماند امروز به ریاست فرماندار و با حضور دادستان، روسا و معاونین ادارات، بخشداران، شهرداران، دهیاران و سایر اعضای کارگروه شهرستان در محل سالن اجتماعات فرمانداری پارس آباد برگزار شد.

فرماندار پارس آباد در این جلسه گفت: روزانه بیش از 150 تن زباله در شهر پارس آباد تولید می شود كه طی دو ماه اخیر بیش از 12 هزار تن زباله تلمبار شده از سالهای قبل از ایستگاههای موقت زباله به محل دفن نهایی زباله حمل شده است.

علي علایی با بیان اینکه کمبود منابع آبی سبب شده کشت زیر نایلونی در اراضی شهرستان به شدت افزایش یابد، افزود: کشت بیش از 477 هکتار زمین زراعی به صورت زیر نایلونی و باقی ماندن بقایای پلاستیکی به این روش در خاک موجب از بین رفتن منابع خاک و آلودگی محیط و اراضی همجوار می‌شود که بایستی ضمانت لازم برای جمع آوری آثار این روش کشت پس از برداشت اخذ و مطالعات لازم برای استفاده از مواد تجدید پذیر در خاک انجام پذیرد.

در ادامه اين جلسه، رئیس اداره حفاظت و محیط زیست شهرستان پارس آباد نیز با تشریح اقدامات انجام در حوره محیط زیست از اجرای مصوبات قبلی در زمینه مدیریت پسماند خبر داد و خواستار تعامل سازنده سایر ادارات جهت پیشبرد برنامه ها و اجرای مصوبات این جلسه شد.

هاشم میرزانژاد افزود: با دستور فرماندار و دادستان شهرستان پارس آباد مقرر شد شهرداران و واحدهای تابعه در خصوص جمع آوری زباله از سطح شهر و نیز ورودی جاده های مواصلاتی شهر و انتقال آن از مبدا به محل دفن نهایی زباله واقع در قشلاق قوم تمهیدات لازم را انجام دهند و از هر گونه تخلیه زباله در حاشیه جاده ها و کانالهای آبرسانی جلوگیری کنند.

وی گفت: کشاورزان از سوزاندن بقایای گیاهی بعد از برداشت جدا خوداری کرده و نسبت به جمع آوری ضایعات کشت زیر نایلونی پس از برداشت محصول اقدام کنند.

رئیس محیط زیست پارس آباد افزود: از مصوبات مهم این جلسه جمع آوری تمامی ایستگاه‌های موقت شهرستان به غیر از ایستگاه موقت مسکن مهر بود.

در این جلسه اعضا بر اهمیت توجه به مقوله مدیریت پسماندها و ضوابط زیست محیطی، دفن اصولی و بهداشتی زباله ها و اجرای مصوبات کارگروه تاکید كردند و در ادامه از طرف اداره محیط زیست پارس آباد جهت ترویج و اشاعه ی فرهنگ عدم استفاده از کیسه های نایلونی بصورت نمادین به اعضای حاضر در جلسه یک عدد کیسه پارچه ای اهدا شد.

انتهای پیام/

 

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

صفحه‌ها

Subscribe to پایگاه خبری و اطلاع رساني آران مغان پارس آباد RSS