تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30080
تاریخ انتشار: چ, 1397/05/10 - 18:48
بررسی‌ها نشان می‌دهد سهام شرکت کشت و صنعت مغان از سوی شرکت توسعه بازار سرمایه تهران وابسته به فروشگاه «رفاه» خریداری شده است.

به گزارش آران مغان، یک مقام مسئول گفت: سازمان خصوصی سازی روز دوم مرداد ماه 1397 بلوک 100 درصدی سهام شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان شامل 3 میلیارد و 182 میلیون و 307 هزار سهم این شرکت را به مزایده گذاشت که پس از رقابت سه گروه در نهایت کمی بالاتر از قیمت پایه به بخش خصوصی فعال در صنعت کشاورزی و غذایی واگذار شد.

با این مزایده، در حالی بزرگ‌ترین واگذاری سازمان خصوصی به لحاظ عملکرد رقم خورد که بر خلاف واگذاری‌های قبلی، حصه نقدی این معامله به جای درصد مشخصی معادل با یک هزار میلیارد ریال تعیین شد.

100 درصد سهام شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان برای این مزایده به قیمت پایه هر سهم 5 هزار و 534 ریال و ارزش کل پایه 17 هزار و 610 میلیارد و 886 میلیون و 938 هزار ریال قیمت گذاری شده بود که با رقابت چند گروه در نهایت از سوی یک شرکت حقوقی از بخش خصوصی خریداری شد.

همچنین سپرده شرکت در این واگذاری نیز معادل با مبلغ 528 میلیارد و 326 میلیون و 608 هزار و 140 ریال تعیین شده بود.

هر چند اعلام نام خریدار ظرف بیست روز آینده و با قطعیت معامله بطور رسمی منتشر می‌شود اما بررسی‌های فارس نشان می‌دهد این سهام از سوی شرکت توسعه بازار سرمایه تهران خریداری شده است.

همچنین مجموعه فروشگاه رفاه نیز از دیگر رقبای این مزایده گزارش شده است.

لازم بذكر است که شرکت توسعه بازار سرمایه تهران وابسته به فروشگاه زنجیره ای رفاه و به عنوان شرکت تخصصی سرمایه گذاری فعالیت می‌کند.

برنده این مزایده که می‌تواند وجه معامله را به صورت اقساط 9 ساله و نرخ سود 10 درصد با سازمان خصوصی سازی تسویه کند، از دو سال تنفس در پرداخت اولین قسط خود برخوردار خواهند شد.

شرکت کشت و صنعت مغان با ۶۳۰۰۰ هکتار وسعت، شامل باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه قند، کارخانه لبنیات، کارخانه فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر، یکی از شرکت های منحصر بفرد کشور و از بزرگترین سرمایه ها و دلگرمی های اهالی شریف منطقه مغان محسوب و مردم این منطقه تعصب خاصی نسبت به آن دارند.

این مجتمع با توجه به صورت‌های مالی منتشر شده در سال گذشته با زیان مواجه شده و مدیریت ناکارآمد منجر به کاهش بهره‌وری و تعدیل گسترده نیرو در زمان حضور مدیریت دولتی شده است.

انتهای پیام/ تابناك

ارسال نظر