///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29773
تاریخ انتشار: ي, 1397/02/30 - 01:04
برای نخستین بار در کشور با مجوز شرکت فرانسوی اورالیس، تکثیر و تولید بذر هیبرید کلزای زمستانه در شرکت کشت و صنعت پارس شهرستان پارس آباد انجام می شود.

به گزارش آران مغان، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی کشور در بازدید از مزارع کلزای شرکت کشت و صنعت پارس، یکی از کارهای شاخص این شرکت را تولید بذر هیبرید کلزا برشمرد و گفت: تولید این بذر با نظارت شرکت اورالیس فرانسه و براساس موافقت جمهوری اسلامی با کشور فرانسه صورت می‌گیرد.

غریب پور با بیان اینکه در سال زراعی گذشته 90 تن و در سال جاری 246 تن بذر هیبریدی کلزا توسط شرکت پارس وارد کشور شده است، افزود: در حال حاضر بذرهای وارده در استانهای اردبیل،تهران، قزوین و خراسان جنوبی به کشت رفته و پیش بینی می شود بیش از 200تن بذر مرغوب کلزا تولید شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی کشور، از هدف گذاری 3 ساله برای خودکفایی بذر هیبرید کلزا خبر داد و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده تولید بذر هیبریدی کلزا را در سال آینده به 500 تن خواهیم رساند که این کار 18 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی خواهد داشت و هزینه تولید هرکیلو بذر هم 90 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

کاظم پور مدیرعامل شرکت کشت و صنعت پارس نيز با اشاره به اینکه سطح زیر کشت دانه های روغنی در سال‌جاری نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است، گفت: امسال 80 هکتار از مزارع این شرکت زیر کشت کلزای زمستانه و 200 هکتار زیر کشت کلزای بهاره رفته است.

 

دشت مغان یکی از قطبهای کشاورزی کشور است که سالانه يك میلیون تن از انواع محصولات زراعی و باغی را تولید و روانه بازارهای کشور می کند.

///

انتهای پیام/

ارسال نظر