///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29523
تاریخ انتشار: چ, 1397/01/08 - 01:27
می‌گویند شاه اسماعیل صفوی به هرات لشکر نکشید مگر برای به چنگ آوردن کمال‌الدین بهزاد؛ چنانکه به‌محض دست یافتن بر این استاد، او را با عزت و احترام تمام همراه خود به تبریز پایتخت خویش برد.

به گزارش آران مغان، نام کمال‌الدین بهزاد با عالی‌ترین نمونه‌های تصویری در نسخ خطی ایران مترادف است. او بزرگترین و مشهورترین نگارگر ایرانی است که در سال 829 شمسی در هرات افغانستان به دنیا آمد و طبق برخی متون تاریخی، در سال 924 شمسی درگذشته است.

می‌گویند شاه اسماعیل صفوی لشکر به هرات نکشید مگر برای به چنگ آوردن کمال‌الدین بهزاد، چنانکه به‌محض دست یافتن بر این استاد، او را با عزت و احترام تمام همراه خود به تبریز پایتخت خویش برد و تحت تأثیر این هنرمند عالی‌قدر مکتب نقاشی تبریز جانی تازه گرفت و رونقی به‌سزا یافت و بهزاد در آن شهر، شاگردانی پرورش داد که هر یک چون خود استاد شهره جهان گشتند.

شاه اسماعیل، بهزاد را چنان عزیز و گرامی می‌داشت که حتی حاضر نبود او را با نیمی از کشور خود عوض کند و باز نوشته‌اند که پادشاه صفوی، او و خوشنویس معروف «شاه محمود نیشابوری» را در سفر و حضر و حتی در میدان‌های جنگ نیز همراه خود داشت. چنانکه در جنگ چالدران دستور داد آن دو را در صندوقی محکم مخفی و محفوظ نگاه دارند تا از تیر و حمله دشمن آسیبی نبینند و چون هنگامه جنگ فرو نشست و شاه مغلوبانه به اردوگاه بازگشت، در آن حال و وضع نخستین سؤالی که از اطرافیان خود کرد، حال و خبر سلامت آن دو هنرمند بود.

شاه اسماعیل به ترکی و فارسی شعر می‌سرود و گویا در خطاطی نیز دستی داشت، مجموعه‌ای در استانبول موجود است که نمونه‌ای از آثار خطاطی او را داراست، وی در سال 1522 میلادی با فرمانی بهزاد را به ریاست کتابخانه سلطنتی منصوب کرد، منظور از کتابخانه مفهوم امروزی آن نیست، در واقع سازمان کتابخانه متشکل بود از تعداد نسبتاً زیادی صنعتگر، خطاط، نقاش، تذهیب‌کار، تشعیرساز، طلاکوب، لاجوردساب و غیره که می‌بایستی از بهزاد اطاعت می‌کردند.

اهمیت انتصاب بهزاد به ریاست کتابخانه سلطنتی که با فرمانی مملو از اصطلاحات پر شأن و شوکت همراه بود، نه‌تنها نشان از اقتدار و حیثیت هنری او بود، بلکه از نخستین بازتاب‌های مقام منیع و برین این هنرمند در ایام صفویان برشمرده می‌شد. هنگامی‌که بهزاد به ریاست کتابخانه سلطنتی برگزیده شد، یک دهه تولید آثار خلاقه را تجربه کرده بود.

منبع: کتاب «ناصرالدین شاه قاجار و نقاشی» به قلم فاطمه قاضیها

انتهای پیام/

 

انتشار مطالب دیگر رسانه ها در آران مغان لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

ارسال نظر