///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29387
تاریخ انتشار: س, 1396/12/08 - 16:55
نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در مورد احداث بندر خشک در منطقه اصلاندوز گفت: بنده در آن مقطع نیز اعلام کردم که با طرح چنین مسایل غیرکارشناسی مخالف هستم چرا که زیرساخت احداث بندر خشک و بارانداز کالا در این منطقه فراهم نیست.

به گزارش آران مغان به نقل از ايسنا، رضا کریمی در نشست با اصحاب رسانه در اردبیل با تبریک روز وکیل و مهندس به فعالان این عرصه اظهار کرد: ۲۱ ماه دوره مسئولیت ما در نمایندگی مردم در پارلمان سپری شده و در این مدت برخی اقدامات و فعالیت‌ها به انجام رسیده و بخشی از مطالبات مردمی مورد توجه و پیگیری قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در دو سال باقی مانده از این مسئولیت ما برای رفع ضعف و نقاط کاستی خود به راهنمائی‌ها و ارشادات و همراهی و همکاری مردم، منتقدان و اصحاب رسانه نیاز داریم تا بتوانیم به ماموریت خود در عرصه قانوگذاری و نظارت به شایستگی عمل کنیم.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به برخی اتفاقات اخیر در حوزه امنیتی و چالش‌های سیاسی در کشور اشاره کرد و افزود: ما ریشه برخی از نارضایتی‌ها و اعتراض‌های مردمی را در حوزه اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم می‌دانیم و ضرورت دارد بر پایه گفتمان انقلاب اسلامی و منشور جدید خدمت‌رسانی به مردم به گونه‌ای عمل کنیم تا رضایت مردم فراهم آید.

کریمی ضریب امنیتی کشورمان را در بین کشورهای منطقه‌ای و حتی جهانی بی‌نظیر خواند و اضافه کرد: استکبار تلاش می‌کند تا تهدیدات بین‌المللی و جهانی خود را به شکل منطقه‌ای و داخلی دنبال کند به طوری که امروز به برکت خون شهدا و مجاهدت رزمندگان اسلام بسیاری از آسیب‌ها و تهدیدهای دشمن دفع شده و کشورمان در اوج عزت و عظمت به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

وی تصریح کرد: در این ۴۰ سال تمام منافع آمریکا و استکبار جهانی در این کشور به خطر افتاده و اگر روزگاری  شاه عربستان و شاه ایران در نوکری آمریکا رقابت می‌کردند امروز به برکت انقلاب اسلامی، تدبیر امام راحل و رهنمودهای مقام معظم رهبری جمهوری اسلامی ایران حاضر به دادن هیچ باجی به استکبار و ایادی آنها نیست.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به افزایش تهدیدهای منطقه‌ای و داخلی استکبار به عنوان یک سناریوی موفق آمریکا در سرنگونی اتحاد جماهیر شوروی اشاره کرد و گفت: این سناریو منجر به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی شد و آمریکا امروز با همین برنامه و به شکل تهاجمی سعی دارد تا با خروج از لاک دفاعی اهداف شوم خود را در ایران و کشورهای منطقه دنبال کند.

کریمی تنها راه دفع این توطئه‌ها و شیطنت‌ها را توجه به اصل همگرایی و هم افزایی اعلام و بیان کرد: ما تا زمانی که بر پایه وحدت و همدلی کارها را به پیش ببریم و در رفع آسیب‌های اجتماعی و تامین معاش مردم و اقتصاد عزتمندانه حرکت کنیم به یقین پیروز میدان خواهیم بود.

وی ضرورت اصلاح نظام بانکی و مالیاتی را در کشور از ضرورت‌ها خواند و افزود: متاسفانه بانک‌های کشورمان به جای نگاه توسعه‌ای بیشتر به ساخت و ساز مشغول هستند در حالی که نگاه مدیران بانکی یک نگاه تجاری است و هرگز نگاه توسعه‌ای ندارند که این خود یک آفت برای اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از سازمان برنامه و بودجه که نسبت به بخش بودجه‌ریزی به عنوان یک نهاد تخصصی دچار غفلت شده است، خاطرنشان کرد: وظیفه سازمان برنامه و بودجه توزیع اعتبارات نیست بلکه باید در حوزه بودجه‌ریزی به شکل تخصصی و به صورت منطقی کارها عملیاتی شده و بستر و زمینه تقویت نظام مالی و پولی در کشور فراهم آید.

کریمی همچنین در نشستی دیگر با خبرنگاران گفت: تیم اقتصادی استان اردبیل تیم توانمندی نیست و امیدواریم استاندار اردبیل نسبت به ترمیم و تقویت این تیم اهتمام جدی داشته باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بنده مجلس دهم را مجلس کار و از لحاظ عملکرد در این دو سال موفق ارزیابی می‌کنم چرا که در این مجلس برنامه ششم توسعه در چهار ماه تلاش و پشتکار نمایندگان و دو برنامه سالانه ۹۶ و ۹۷ مورد بررسی و تصویب قرار گرفته است. 

وی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی به عنوان اصلی‌ترین بخش در برنامه‌ریزی ششم کشور توجه به برخی اولویت‌ها و برنامه‌ریزی‌های اصلی را شاهد هستیم، خاطرنشان  کرد: با توجه به اینکه در کشور ۸۸ میلیارد مترمکعب منابع آب تجدیدپذیر وجود دارد ما به جای ۴۰ درصد استفاده از این منابع ۱۱۰ درصد و به میزان ۹۶ میلیارد مترمکعب از این منابع استفاده کردیم در حالی که دولت مکلف شده است طی پنج سال ۱۱ میلیارد مترمکعب کاهش مصرف را با اجرای برنامه‌های توسعه آبیاری نوین سالانه در ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور به انجام برساند. 

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی افزود: قرار است در برنامه ششم توسعه ضریب خودکفایی کشور در بخش کشاورزی به ۹۷ درصد برسد که برای رسیدن به این اهداف باید ۳۵ میلیارد مترمکعب منابع آب تامین شود که اغلب به صورت آبیاری مدرن خواهد بود. 

کریمی ادامه داد: ما اعتبارات استان اردبیل را در بودجه ۹۶ دو برابر افزایش دادیم به طوری که ۹۰ درصد اعتبارات تملک دارایی افزایش یافته و مقرر شده از محل کمک‌های فنی و اعتباری پروژه‌های زیرساختی مورد توجه قرار گیرد. 

وی تصریح کرد: دولت موظف شده در قبال پرداخت بهای گندم کشاورزان با تاخیر متناسب با سودی که بانک‌های عامل از کشاورزان دریافت می‌کنند به گندم‌کاران سود پرداخت کند تا بخشی از تاخیر و تعلل پرداخت بهای گندم‌کاران به نوعی جبران شود. 

عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل گفت: مقرر شد از محل عوارض چشمه‌های آبگرم و سرد معدنی واقع در روستاها و مناطق شهری برای توسعه این مناطق منابع تزریق و تامین شود تا امکان توسعه و تامین برخی زیرساخت‌ها در این مناطق فراهم آید. 

کریمی بیان کرد: برای احداث سدهای معیشتی با توجه به کمبود منابع اعتباری ملی و استانی مقرر شد از محل اجرای طرح آبیاری مدرن و تحت فشار ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار برای عملیاتی شدن این سدها در نظر گرفته شود. 

وی با رد برخی مسایل حاشیه‌ای و موشوع تقابل نمایندگان استان در مجلس دهم اظهار کرد: ما نه تنها تقابلی با هم نداریم بلکه با همگرایی و وحدت و حضور موثر و کارآمد در کمیسیون‌های مختلف سعی داریم به شکل ید واحد پیگیر مطالبات استان در سطح ملی باشیم؛ به طوری که هم اکنون هر یک از نمایندگان استان در کمیسیون‌های تخصصی مجلس حضور داشته و فعال هستند. 

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در مورد مشکل سرمایه‌گذار شرکت آذران نیر هم گفت: بنده زمانی که در نیر بخشدار بودم مجوزهای لازم برای سرمایه‌گذار صادر شد اما هم سرمایه‌گذار و هم دستگاه‌های دولتی هیچ کدام به تعهدات خود عمل نکردند و شرایط به گونه‌ای شده که گله‌مندی‌ها از سوی این سرمایه‌گذار و پاسخ مسئولان و مدیران مرتبط را در یک تقابل واقعی شاهد هستیم. 

کریمی افزود: نه تنها سرمایه‌گذار این پروژه به تعهدات خود در ۷ یا ۸ سال اخیر عمل نکرده بلکه بنده معتقدم میراث فرهنگی و فرمانداری نیر هم به تعهدات خود عمل نکردند و هر دو طرف در این زمینه مقصر هستند. 

وی در مورد سهولت صدور مجوز برای سرمایه‌گذاران در قالب راه‌اندازی پنجره واحد و حضور دستگاه‌های اجرایی با اختیار تام در حل مشکلات سرمایه‌گذاران بیان کرد: در ماه‌های اخیر و با حضور استاندار اردبیل روند کار در این حوزه تسهیل شده است. 

تسهیم آب ارس کارشناسی انجام نشده است

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی‌ با اشاره به تغییر مدیریتی در استان خاطرنشان کرد: بنده بارها و از طریق رسانه‌های مختلف اعلام کردم که تیم اقتصادی استان اردبیل تیم توانمندی نیست و شایسته است با تدبیر استاندار اردبیل این تیم مورد بازنگری و اصلاح و تقویت قرار گرفته و زمینه انتخاب مدیران شایسته در این استان فراهم آید. 

کریمی با اذعان به ضعف مدیریتی در برخی دستگاه‌ها و نهادهای دولتی افزود: ما در مورد شرایط مدیریتی ۲۴ دستگاه به استانداری پیشنهادات و راهکارهای تقویتی را اعلام کردیم و امیدواریم به سرعت تغییر مدیران با انتخاب شایسته‌ترین افراد انجام شود که البته نظر نهایی در این زمینه با استاندار خواهد بود و ما تنها مشورت‌های مورد نیاز را ارائه می‌کنیم. 

وی در مورد حقابه ارس و تسهیم غیرکارشناسی در این زمینه تصریح کرد: ما به وزارت نیرو اعلام کردیم که باید حقابه و بهره‌برداران قبل از سال ۶۱ در این تسهیم مورد توجه قرار گیرند تا به شکل عادلانه تسهیم انجام شود. 

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به رفتار دوگانه وزارت نیرو در تعیین حقابه استان از قزل اوزن به میزان ۵۰ میلیون مترمکعب و نگاه غیرکارشناسی به حوزه آبریز ارس اظهار کرد: ما از وزارت نیرو خواسته‌ایم تا در این تصمیم غیرکارشناسی خود بازنگری کنند که در همین ارتباط قرار است وزیر نیرو در سال آینده در استان اردبیل حضور پیدا کند تا با بازدید از منطقه نسبت به بازنگری در این تصمیم اقدامات عملیاتی را شاهد باشیم. 

کریمی در پاسخ به سوالی در باب مگاپروژه‌های مطرح شده از سوی استاندار قبلی اردبیل گفت: بنده قصد ورود به این حوزه را ندارم و بهتر است خود مجید خدابخش در این زمینه و نتایج آن توضیح دهد. 

وی از منابع انسانی به عنوان محور توسعه یاد کرد و افزود: بدون مدل توسعه منابع انسانی سایر توسعه‌ها بی‌معنا و غیرمعقول به نظر می‌رسد و ما بارها در نشست با استاندار اردبیل از او خواسته‌ایم تا از منابع انسانی توانمند و کارآمد استان اردبیل در عرصه‌های مدیریتی استفاده کند که استاندار اردبیل نیز قول داده در این باب با یک توجه جدی کارها و برنامه‌ها را پیگیری کند. 

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی در مورد فساد اداری در برخی از دستگاه‌ها و نهادها به عنوان سوال یکی از خبرنگاران بیان کرد: در این زمینه باید قوه قضائیه و نهادهای نظارتی عمل کنند چرا که ما به صورت ریز در این زمینه نمی‌توانیم مسایلی را مطرح کنیم.

زیرساخت بندر خشک در استان اردبیل فراهم نیامده است 

کریمی در مورد احداث بزرگراه تبریز – باکو گفت: اگر تبریزی‌ها می‌خواهند این پروژه را اجرایی کنند ما نباید آنها را نکوهش کنیم بلکه باید به این حرکت و تدبیر آنها احسنت گفت. 

وی در مورد احداث بندر خشک در منطقه اصلاندوز تصریح کرد: بنده در آن مقطع نیز اعلام کردم که با طرح چنین مسایل غیرکارشناسی مخالف هستم چرا که زیرساخت احداث بندر خشک و بارانداز کالا در این منطقه فراهم نیست. 

عضو مجمع نمایندگان استان اردبیل به ضعف برنامه‌های اجرایی در بخش کشاورزی اشاره و اظهار کرد: در حالی که قرار است سالانه ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور زیر کشت محصولات آبی به روش آبیاری مدرن برود اما در اردبیل کارهای انجام شده در این حوزه در ۱۰ شهرستان فاجعه بار است چرا که در سال‌های اخیر تنها ۵۰۰ هکتار از اراضی استان اردبیل به غیر از پایاب سد خدافرین به تجهیزات آبیاری مدرن آراسته شده که در بین استان‌های کشور رتبه ۳۱ را داریم. 

کریمی پرداخت ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات را در چهار سال اخیر در بخش صنعت و حمایت از واحدهای تولیدی رقمی ناچیز و عملکرد تاسف‌بار توصیف کرد و گفت: عملکرد ما در پرداخت تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی در چهار سال دولت روحانی با ۲۸ میلیارد تومان جذب منابع تاسف‌بار است و ما در جذب منابع خارجی نیز کارنامه قابل قبولی نداریم. 

وی ممنوعیت انتقال بین حوزه‌ای را براساس مصوبه مجلس به استثنای انتقال برای آب شرب یادآور شد و افزود: اردبیل در ۲۵ سال آینده به ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب شرب و صنعت نیاز دارد و باید از هم اکنون و برای تامین این آب از سرچشمه‌های خرخر، قزل اوزن و آق‌چای اقدامات کارشناسی انجام شود.

کاهش قیمت زمین در شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی نمین 

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی‌ ممنوعیت سرمایه‌گذاری‌های دولتی را براساس اصل ۴۴ قانون  اساسی یادآور شد و خاطرنشان کرد: براساس مصوبه مجلس و در حمایت از سرمایه‌گذاران قرار شده در شهرک صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی در گام اول کمتر از ۱۰ درصد نرخ زمین از سرمایه‌گذار گرفته شده و مابقی بعد از بهره‌برداری تقسیط شود که با چنین شرایطی ما کلنگ احداث کارخانه کریستال را در منطقه ویژه اقتصادی نمین بر زمین زدیم.
 
کریمی در مورد پتروشیمی اردبیل نیز بیان کرد: این پروژه در زمان مطرح شدن به عنوان تولیدکننده اوره و آمونیاک مطرح بوده اما به دلیل عدم توجیه اقتصادی این محصول سعی شده تا محصول آن به پروپلین تغییر پیدا کند تا با بازاریابی مناسب زمینه فروش آن فراهم آید.
 
وی امتناع بانک ملی را از عدم واگذاری سهام آن و اجرای این پروژه توسط بخش خصوصی در سال‌های گذشته بیان کرد و گفت: بعد از پیگیری‌های مختلف بانک ملی این پروژه را به یک سرمایه‌گذار واگذار کرد و قرار است به میزان ۱۲ میلیارد تومان فاز اول آن اجرایی و عملیاتی شود که نقشه و مطالعات آن در حال انجام است.
 
نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی‌ در مورد منطقه آزاد تجاری اظهار کرد: این لایحه در مرحله تکمیل نظرات کارشناسی و ارزیابی نهایی است و با توجه به اصلاح نقشه و قرار گرفتن گرمی، بیله‌سوار، پارس‌آباد و همچنین نمین و اردبیل در محدوده این منطقه ما در دو نقشه منفصل سعی کردیم پیشنهاد خود را برای تصویب منطقه آزاد ارائه کنیم. 

عضو کارگروه پیگیری منطقه آزاد تصریح کرد: این کارگروه ۱۶ جلسه برگزار کرده و قرار است لایحه منطقه آزاد که نیاز به نصف به علاوه یک آرای نمایندگن مجلس را دارد سال بعد در مجلس مورد بررسی قرار گیرد. 

کریمی اضافه کرد: ۷۰ درصد اراضی منطقه آزاد ملی و تنها ۳۰ درصد اراضی اشخاص است که ما سعی کردیم با حداقل معارض محدوده را برای تصویب نهایی این لایحه آماده کنیم. 

وی در مورد پل شیشه‌ای هیر و افتتاح فاز اول آن در مردادماه بیان کرد: با بسته‌های تشویقی مجلس و دولت سعی دارند تا سرمایه‌گذاران را در ایجاد فرصت‌های اشتغال کمک و یاری کنند که نمونه آن پل شیشه‌ای هیر و یا کارخانه کریستال اردبیل است. 

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتقال آب از نئور مطرح نیست بلکه ما سعی داریم حقابه روستائیان را از طریق لوله‌کشی و با اصلاح کانال‌های سنتی به مزارع آنها منتقل کنیم. 

کریمی با رد شایعه افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: هر چند دولت مجاز است تا ۲۰ درصد قیمت حامل‌های انرژی را در قالب برنامه ششم افزایش دهد اما در بودجه سال ۹۷ افزایش قیمت حامل‌های انرژی ممنوع شده است. 

وی در مورد راه‌آهن اردبیل و اعتبار ۹۰ میلیارد تومانی آن در سالجاری خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۱۰۰ درصد این منابع جذب خواهد شد و برای پرداخت مطالبات پیمانکاران در سال آینده نیز ۱۴۵ میلیارد تومان منابع برای تحرک‌بخشی به این پروژه اختصاص می‌یابد. 

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: علاوه بر این مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان نیز قرار شده از محل صندوق توسعه ملی به راه‌آهن اردبیل اختصاص یابد. 

کریمی در پایان به برخی نتایج سفر اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس به استان اردبیل اشاره و اظهار کرد: شروع عملیات اجرایی سد عنبران، تصویب منطقه حفاظت شده در خلخال در ۶ هزار هکتار و حل مشکلات مربوط به شبکه پایاب سد گیوی از طریق این کمیسیون پیگیری شده و امیدواریم نتابج آن را به اطلاع مردم برسانیم.

انتهای پیام/

 

انتشار مطالب دیگر رسانه ها در آران مغان لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

دیدگاه‌ها

یکی نیست به این آقا بگه آقا به تو چه تو برو به حوزه انتخابیه خود برس که روزیشان از دشت زرخیز مغان تامین می شود از مسولین شهرستانی درخواست میشود از تریبونهایی که دردست دارند جلوی این کارها را بگیرند.

آقای کریمی. منظور از نبود زیر ساخت چیست؟ خوب اگر زیر ساخت نیست.درست کنید؟ چرا کلا" مخالف بندر خشک هستید؟ اگر نمایندگان تبریز مخالف بودند. یک چیزدیگری بود. وقتی نمانیدگان خود استان مخالف اجرای طرح در استان باشند.وای ویلاست.زیر ساخت در مغان هست. فرودگاه دارد. راه آهن هم اگر یه خورده همت کنید با کمترین هزینه به پارس آباد و بیله سوار از مسیر جلفا میرسد. و راه آسفالته هم با چهار باند کردن مسیر پارس آباد به اردبیل و مشگین قابل حل هست. فقط همت و پشتکگار می خواهد. که متاسفانه آن را شما نمایندگ ان ندارید. نماینده فقط نمایندگان تبریز هستند.

آقای کریمی اگر زیر ساخت نیست. پس وظیفه شما بعنوان نماینده مردم چیست؟ چرا زیر ساخت ها را درست نمی کنید؟ تا بندر خشک ایجاد شود.مگر زیر ساخت ها را آمریکا بیاد درست کند؟ یا آمریکا مانع درست شدن زیر ساخت اصلاندوز و بندر خشک شده است.؟
ارسال نظر