تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 28570
تاریخ انتشار: د, 1396/08/01 - 08:29
با تصویب مجلس در جرائم موضوع تبصره ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی، انتشار جریان محاکمه جرائم اقتصادی با ذکر نام متهمان به تشخیص دادگاه مجاز است.

به گزارش آران مغان به نقل از فارس، فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیات و جزئیات طرح الحاق یک تبصره به ماده 353 قانون آئین دادرسی کیفری را در نشست علنی امروز یکشنبه 30 مهر پارلمان به تصویب رساندند.

براساس این طرح که دارای یک ماده واحده است متن ذیل با عنوان تبصره 3 به ماده 353 این قانون مصوب 4 اسفند 1392 الحاق می‌شود:

تبصره 3- در جرائم موضوع تبصره ماده 36 قانون مجازات اسلامی مصوب اول اردیبهشت 1392، جلسات دادگاه با رعایت اصل 165 قانون اساسی به صورت علنی برگزار می‌شود و

انتشار جریان محاکمه با ذکر نام متهمین به تشخیص دادگاه مجاز است.

براساس این گزارش، موضوع جرائم ماده مذکور مربوط به جرائم اقتصادی از قبیل اختلاس و کلاهبرداری است.

توضیحات نوبخت در خصوص مبانی بودجه‌ریزی سال آتی

جلسه غیرعلنی دیروز مجلس با حضور محمدباقر نوبخت رئیس سازمان بودجه برگزار شد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی دیروز  گفت: مجلس صبح جلسه غیرعلنی داشت و وضعیت بودجه کشور مسائلی مطرح شد.وی افزود: در  این

جلسه شرایطی که امسال در بودجه با آن مواجه هستیم مورد بررسی قرار گرفت و مهمتر اینکه سال آینده نظام بودجه‌ریزی کشور براساس چه مبانی باید باشد که آقای نوبخت توضیحاتی را در این باره ارائه کردند و کمیسیون بودجه و نمایندگان مجلس هم نظرات خود را مطرح کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مباحث در مجموع نشان می‌داد که بر روی مولفه‌‌های اصلی یک نوع وفاق وجود دارد که امیدواریم دولت سریع‌تر لایحه بودجه را در اسرع وقت ارائه کند تا مسیر تصویب آن در مجلس انجام شود.

توافق با دولت جهت بودجه‌ریزی سال 97 براساس عملکرد

بهروز نعمتی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس نیز  با حضور در جمع خبرنگاران جزییات نشست غیرعلنی صبح مجلس با محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد.

وی در این باره گفت: با توجه به دغدغه‌هایی که در کشور وجود دارد تصمیم گرفتیم وضعیت بودجه‌ریزی را با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه بررسی کنیم.

نعمتی افزود: براساس پیمانی که در این جلسه بین مجلس و دولت بسته شد، قرار شد بودجه‌ریزی 97 براساس عملکرد باشد.

وی ادامه داد: در این جلسه تصمیم گرفتیم پروژه‌های عمرانی مختلف نیمه تمام را به بخش خصوصی و عمومی در بحث بودجه واگذار کنیم.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در ادامه گفت: همچنین در این جلسه مقرر شد ردیف‌های غیرضرور در بودجه سال آینده در موضوعاتی همچون هدفمندی یارانه‌ها، سهام عدالت و نرخ ارز و غیره حذف شود و تفویض اختیار به استان‌ها در موضوعاتی همچون سرمایه‌گذاری‌ها و هدفمندی بیشتر شود.

وی تصریح کرد: ما باید تلاش کنیم از بودجه‌ریزی فرسوده پرهیز کنیم و نظام بودجه‌ریزی جدیدی را داشته باشیم.

بنا داریم بودجه‌ها را از این پس به صورت استانی توزیع کنیم

حجت‌الاسلام احد آزادیخواه نماینده ملایر نیز در گفت‌و‌گو با فارس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس، گفت: در جلسه یکشنبه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان بودجه گزارشی را در مورد بودجه سال 97 و اشکالاتی که در نظام بودجه‌ریزی وجود دارد، ارائه کرد.

وی افزود: نوبخت در این جلسه درباره مشکلاتی که ممکن است در بحث بودجه‌ریزی پیش بیاید همچون کاهش قیمت نفت،‌ محدودیت‌ منابع و مشکلات موجود توضیحاتی را ارائه داد.

نماینده ملایر اظهار داشت: رئیس سازمان بودجه گفت که در مورد برجام اگر آمریکایی‌ها از آن خارج شوند ما نسخه متناسبی را خواهیم داشت که مشکلی در بودجه‌ریزی کشور اتفاق نیفتد و خروج آمریکا از برجام ما را غافلگیر نخواهد کرد.

آزادیخواه خاطرنشان کرد: نوبخت همچنین عنوان کرد که ما در نظر داریم تا از این پس بودجه‌ها را به صورت استانی تقسیم کنیم و به جای اینکه اعتبارات را در اختیار وزارتخانه‌ها قرار دهیم آن را مستقیم در اختیار شوراهای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها بگذاریم تا خودشان اعتبارات را توزیع کنند.

نقد نمایندگان در رابطه با گزارش‌های اقتصادی کشور شنیده شد

محمدرضا تابش نماینده اردکان نیز در تشریح نشست غیرعلنی مجلس اظهار داشت: از آنجایی که در آستانه تنظیم بودجه سال 97 و تقدیم آن به مجلس هستیم و از طرفی هم طرف برای تغییر نظام بودجه‌ریزی، مجلس طرحی را - با نظرات مشورتی مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات- تهیه کرده است لذا در این رابطه نوبخت به صورت مفصل صحبت کرد.

تابش بر همین اساس اضافه کرد: در ادامه جلسه غیرعلنی گزارش‌های اقتصادی کشور نیز ارائه و نقدها و نظرات نمایندگان نیز در این رابطه،‌ مطرح شد.

نطق‌های میان دستور نمایندگان

شکور پورحسین نماینده پارس‌آباد در نطق میان دستور خود گفت: مسئولان محترم اگر حلال مسائل کشور نیستید برای کشور مشکل‌سازی نکنید. بحران درست نکنید و برای نظام هزینه نتراشید.

سیدمحمد جواد ابطحی نماینده خمینی‌شهر نیز در نطق گفت‌: نظام بانکی عامل رشد بی‌رویه نقدینگی، ترویج و رشد ربا، کاهش ارزش پول، بالا رفتن قیمت ارزهای خارجی، بالا رفتن قیمت‌ها است.

در جلسه علنی دیروز همچنین سوال ملی سیدفرید موسوی نماینده تهران از رحمانی فضلی با موضوع ساز و کار انتخاب و نحوه نظارت بر عملکرد شرکت بیمه زائران اربعین اعلام وصول شد.

علی‌اصغر یوسف‌نژاد نماینده ساری نیز در تذکری به وزیر دادگستری خواستار رسیدگی به وضعیت حقوق و دستمزد شورای حل اختلاف شد.

نایب رئیس مجلس نیز در جلسه علنی دیروز یاد و خاطره شهدای حمله هوایی رژیم بعثی به شهر مسجدسلیمان را گرامی داشت.

یکشنبه آینده جلسه رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی نیرو و علوم

نامه حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور جهت معرفی وزرای پیشنهادی نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری در نشست علنی دیروز توسط علی لاریجانی اعلام وصول و قرائت شد.

براساس این گزارش رئیس مجلس در این‌باره اظهار داشت: نامه رئیس‌جمهور خطاب به این جانب نوشته شده و قید کرده است که طبق آئین‌نامه داخلی باید در صحن مجلس قرائت شود که شرح آن به شرح ذیل است:

احتراماً در اجرای اصل 133 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به پیوست شرح حال و برنامه‌های جناب آقای دکتر رضا اردکانیان و جناب آقای دکتر منصور غلامی برای اخذ رأی اعتماد به ترتیب برای وزارتخانه‌های نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی معرفی می‌گردند.

رئیس مجلس ادامه داد: بنده گفته‌ام که برنامه‌ها و سوابق وزرای پیشنهادی نیرو و علوم را تکثیر کرده و در اختیار نمایندگان مجلس قرار دهند.

لاریجانی گفت: جلسه رأی اعتماد روز یکشنبه هفته آینده 7 آبان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

 

انتشار مطالب دیگر رسانه ها در آران مغان لزوما به معنای صحت و تایید محتوای آنها نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

 

 

ارسال نظر