///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 19182
تاریخ انتشار: س, 1394/02/22 - 21:06
 ۳۰ درصد گوشت قرمز استان توسط عشایر تولید می‌شود
مدیر امور عشایری استان اردبیل گفت: ۳۰ درصد از مواد لبنی و گوشت قرمز در استان اردبیل توسط عشایر استان تولید و عرضه می‌شود.

به گزارش روز سه شنبه آران مغان، قادر هنرمند در نشست با فرماندار شهرستان پارس‌آباد گفت: 30 درصد از مواد لبنی و گوشت قرمز در استان اردبیل توسط عشایر استان تولید و عرضه می‌شود و این قشر تاثیر بسزایی در تامین این مواد غذایی دارند.

مدیر امور عشایری استان اردبیل افزود: این در حالی است که عشایر استان اردبیل تنها 6 درصد از جمعیت استان را شامل می‌شود و با توجه به درصد پایین جمعیت عشایری استان اردبیل اما نقش و تاثیر بسزایی در تولیدات دامی و لبنی و حتی کشاورزی دارند.

وی تصریح کرد: جمعیت عشایری استان اردبیل در حدود 80 هزار نفر بوده که به امر تولیدات مختلف اعم از گوشت قرمز، لبنیات، پشم، صنایع دستی و سایر اقلام دیگر پرداخته و بسیاری از نیازهای استان در این حوزه را تامین می‌کنند.

هنرمند بیان کرد: 572 قشلاق، 7 زیست بو، 51 سامانه، 45 طایفه مستقل و یک هزار و 527 اوبه عشایر استان را در خود جای داده و این قشر با تلاش وافری که در حوزه تولید محصولات مختلف دارند باید مورد حمایت ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف قرار بگیرند تا بتوانند با رفاه و آسایش بیشتر به امر تولید و معاش بپردازند.

مدیر امور عشایری استان اردبیل عشایر اردبیل را ترکیبی از دو ایل بزرگ ایل‌سون با 93 درصد و ایل قره داغ با 1.5 درصد برشمرد و گفت: اغلب این جمعیت عشایر در شهرستان پارس‌آباد ساکن بوده و برای گذران زندگی مجبور به کوچ هستند که انتظار می‌رود در زمان کوچ عشایر دستگاه‌های مختلف خدمات‌رسان در این زمینه وارد شده و زمینه کوچ بدون مشکل را برای آنها فراهم آورند.

وی اظهار کرد: عشایر قشر غیوری هستند که در تمامی صحنه‌های انقلاب اسلامی حضوری گسترده داشته و از کیان نظام اسلامی دفاع کرده‌اند به طوری که عشایر استان اردبیل تاکنون 168 شهید والامقام و 48 ایثارگر را تقدیم انقلاب کرده‌اند و باید با توجه به این شاخصه‌های ممتاز خدمات‌رسانی به این قشر در اولویت مسئولان مربوطه باشد.

در ادامه فرماندار پارس آباد نیز با بیان اینکه جمعیت عشایر این شهرستان افزون بر 31 هزار و 500 نفر است که از این نظر پارس آباد مقام اول استانی را داراست، گفت: عشایر پارس آباد با 580 هزار واحد دامی نقش ویژه ای در تولیدات فرآورده های دامی و اقتصاد منطقه و استان دارند.

مهدی احمدی افزود: سالانه حدود 12 هزار تن شیر خام، سه هزار تن گوشت قرمز، دو هزار و 100تن پنیر و 650 تن پشم با تلاش عشایر فعال این شهرستان تولید می شود.

وی به تدوین برنامه توسعه این شهرستان اشاره و اظهار کرد: فعالیت ها را با برنامه مدون پیگیری کرده و در مسیر این برنامه ریزی با توجه به کشاورزی و عشایری بودن منطقه اولویت های کاری خود را در سند و برنامه شهرستان کشاورزی و دامداری قرار خواهیم داد.

فرماندار پارس آباد با بیان این که با تکمیل و بهره برداری از طرح های پمپاژ فتحعلی و پایاب خدا آفرین سیمای حوزه عشایری منطقه متحول خواهد شد، گفت: با آغاز واگذاری اراضی دشت فتحعلی و پایاب سد خدا آفرین در آینده نزدیک تولیدات عشایر منطقه و به تبع آن درآمد این قشر زحمتکش به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

احمدی دعوت از سرمایه گذاران و ایجاد صنایع تبدیلی را از اولویت های نیاز منطقه دانست و خاطرنشان کرد: ایجاد و راه اندازی صنایع تکمیلی و تبدیلی وابسته به کشاورزی علاوه بر ایجاد فرصت های جدید شغلی مانع از خام فروشی محصولات به دست آمده از اراضی زراعی و باغی منطقه می شود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

دیدگاه‌ها

باور کنیدعشایرصاحب نداردمسولان فقط به فکر مقام خودهستند
ارسال نظر