///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 16760
تاریخ انتشار: د, 1393/09/10 - 12:22
چتر گرانی نان بر بالای سر مردم/ نانوایانی که همچنان در بی کیفیتی نان می تازند
سال‌ها با کیفیت پایین نان سوختیم و ساختیم، هر طور بود برکت سفره‌‌‌هایمان بود، مدتی خوردیم و دم نزدیم، مدتی هم گفتیم و نوشتیم و روزنامه‌ها و رسانه ها تیتر زدند؛ اما هیچکدام در بهبود کیفیت نان اثری نکرد.

بالاخره پس از 30 ماه، هیئت دولت فتیله افزایش قیمت نان و یا به قولی اصلاح قیمت نان را رسما از امروز (دوشنبه) در تمامی استانهای کشور روشن کرد. بنابر این گزارش با وجود اینکه تمام مسئولان مربوطه در برابر افزایش قیمت نان سکوت اختیار کرده بودند و یا از آن اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند بالاخره سکوت مسئولان شکست و محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان ندارد، گفت: این افزایش قیمت صرفا محصول افزایش هزینه‌ها است که به نانواها وارد می‌شود. و این افزایش قیمت نباید از 30 درصد بیشتر شود و در هر استان درصد افزایش قیمت نان متفاوت است.

 

به گزارش خبرنگار آران مغان، اما آنچه در این سالها بوضوح دیده می شود افزایش قیمت چند برابری نان نسبت به گذشته بوده که نه تنها تغییری در بهبود کیفیت نان‌ها صورت نگرفته است بلکه بد‌تر از گذشته شده مگر نه این‌ که مسئولان وعده دادند با هدفمندسازی یارانه‌ها و حذف یارانه نان، کیفیت نان افزایش خواهد یافت؟

 

بر اساس این گزارش مصرف‌کنندگان نان مدعی هستند حال که قانون هدفمندی یارانه‌ها از سوی هیئت دولت اعمال شده و مردم باید نان را به قیمت واقعی آن تهیه کنند، بایستی کیفیت آن نیز متناسب با قیمت آن توسعه یابد؛ ولی نان نانوایی‌ها تاکنون نتوانسته انتظارات مصرف کنندگان را برآورده کند و هنوز هم نان‌هایی که در شهرستان پارس آباد به مردم عرضه می‌شوند، حاشیه‌های سوخته یا خمیر دارند.

 

اما این مشکل عدم کیفیت نان در برخی استانها و حتی شهرستان پارس آباد مربوط به امسال یا پارسال نیست، بلکه این مشکل از سال‌های دور وجود داشته و پس از هدفمندی یارانه‌ها شاید بدتر هم شده و شهروندان نیز با این مسئله کنار آمده‌ و یا مجبور به کنار آمدن هستند.

 

در این میان رشد قارچ گونه برخی نانوایی ها با وضعیتی غیر بهداشتی، نبود نظارت کافی در نان نیز باعث شده هر نانوایی به سلیقه خود نان بپزد، نان لواش، سنگک و بربری در هر نانوایی با اندازه و شکل، وزن و حتی قیمتی متفاوت نسبت به نانوایی دیگر عرضه می‌شود.

 

اما تعدادی از شهروندان پارس آبادی که امروز از افزایش 30 درصدی نان باخبر شدند در این باره به خبرنگار آران مغان اظهار کردند که متاسفانه کیفیت نان با قیمت نان هیچ گونه برابری نمی کند چرا که بیشتر نان خمیر است و تنها باید از وسط نان استفاده کرد و مابقی غیر قابل استفاده است که امیدوارم مسئولان در راستا اقدامی موثر انجام بدهند و با نظارت بیشتر برای بالابردن کیفیت نان در این شهرستان به صورت جدی در دستور کار خود قرار بدهند.

 

خانم خانه‌داری که نان لواش در دست دارد نیز، با اشاره به این موضوع سر صحبت را با خبرنگار آران مغان گشوده و با گلایه ازمسئولان بیان می‌کند: وضعیت پخت نان که به هیچ عنوان راضی کننده نیست، و نانوایان فقط بلد هستند که از افزایش قیمت نان سوء استفاده کرده و بدون اینکه تغییری در وزن نان‌ها و کیفیت آن لحاظ کنند، روز به روز کیفیت نان بدتر می‌شود.

 

محسن احمدی شهروند دیگر پارس آبادی نیز در این باره گفت: بعضی نانواها نان با کیفیت به مشتریان خود می دهند و بعضی ها کیفیت نامناسبی برخوردار هستند که می طلبد دوره های آموزش از سوی مسئولان برای افراد شاغل در نانوایی ها برگزار کنند و نظارت خود را در این راستا بیشتر کنند.

 

خانم رضایی شهروند دیگر پارس آبادی در این خصوص اظهار داشت: به نظر من وضعیت پخت نان در این شهرستان نسبت به سایر شهرهای دیگر استان مطلوب نیست و متاسفانه از هر لحاظ که نگاه کنی نان در پارس آباد بی کیفیت است و مسئولان هم نظارت کافی ندارند.

 

این شهروند پارس آبادی با بیان اینکه هستند خانواده هایی که به نان شب شان نیز محتاج هستند، تصریح کرد: این انتظار از مسئولین است توجه جدی به شهرستان پارس آباد داشته باشند و از همه مهمتر امکانات رفاهی که برای مردم مرزی این شهرستان نیاز است مهار کنند و بر کیفیت نامرغوب نان توجه جدی داشته باشند.

 

اما حکایت غم انگیز نان نامرغوب در پارس آباد، مدت های زیادی است که اذهان مردم این شهرستان را متوجه خود کرده و راهکارهایی که تاکنون نیز به مرحله اجرا درآمده، اما آنطور که باید هنوز نتوانسته است بر افزایش کیفیت نان تأثیر زیادی بر جای بگذارد.

 

نکته پایانی هم اینکه درست است که نان چه خوب و چه بد بالاخره مصرف می شود اما انتظار این است که با افزایش قیمت نان، چه آن ها که در تهیه گندم دستی دارند و چه آن ها که نان می پزند و از همه مهم تر آن هایی که مسئولیت خطیر نظارت بر روند تولید گندم تا پخت نان را بر عهده دارند به این نکته مهم توجه کنند که هستند اقشاری که تنها ماده غذایی مصرفی شان نان است. نان چه گران بشود و چه نشود مسئولان امر باید فکری به حال این آشفته بازار بکنند تا در مرحله اول از تولید نان های بی کیفیت و از آن مهم تر از هدر رفت سرمایه های ملی جلوگیری شود.

* گزارش از مرتضی بری

انتهای پیام/

 

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد

دیدگاه‌ها

ای گرانی ها دیگر کمرمون و شکسته بخدا، خدا به داد ما مردم برسه بقرآن، تحمل ظلم تا این حد حتی تو خود قرآن هم یکی از ضعفهای یک مسلمان شناخته شده است.

باسلام خدمت آران مغان لطفا بررسی کنید بربری ۳۰۰ تومانی شده ۵۰۰ تومان این یعنی بالای ۶۰ درصد افزایش قیمت،به همین ترتیب لواش و سنگگ نیز همچنین،

بله هستند خانواده هایی که حتی محتاج نان شبن . چه کسی باید بفکر آنها باشد . خدا به دادشان برسد

در ايران تمامي كالاها گروه بندي شده اند و قيمت همه آنها سه برابر شده اند تنها هفت قلم محصولات كشاورزي هستند كه دولت اجازه نمي دهد قيمت آنها منصفانه تر شود حالا واقعي شدن قيمت را نخواستيم آن محصولات گندم و جو و ذرت و ... هستند نكته عجيب تر اينجاست كه دولت همين محصولات را بدليل كمبود شديد به طوريكه بيشترين واردات كشور در چند سال گذشته "گندم " بوده است ، به يك سوم قيمت واردات از كشاورز مي خرد ! بله قيمت جهاني گندم 3500 تومان است ولي دولت ما آنرا به خاطر بي سر و صدا و مظلوم بودن كشاورزان فقط 1100 تومان از كشاورز مي خرد ! آنهم در شرايط به اصلاح اقتصاد مقاومتي كه در اين شرايط نبايد دولت اجازه دهد ارز از كشور خارج شود و دولت در اين شرايط بايد تمهيداتي را فراهم آورد كه مانع خروج ارز شود در اين حال دولت به جاي بالا بردن قيمت نان كه چاره اي جز آن نيست ، با بخشيدن از جيب كشاورزان به يك سوم قيمت حساب مي كند! دولتي كه سم و كود و هزينه استهلاك و خدمات كشاورزي جلوي چشمش براي كشاورز كه بيشترين نقش را در اقتصاد كشور دارد ، با ارز دولتي 2600 توماني هم حساب نمي كند ! بلكه كشاورز بعد از واردات كود و سم و.... با ارز آزاد توسط وارد كنندگان بعد از ارائه سود و هزينه حمل آن كالا به قيمت هنگفتي ميخرد! حالا چگونه كمر كشاورز نشكنه؟! دولت مي تواند دلالان بخش صنعت را كه همچون غده سرطاني بر اقتصاد كشور و رگ رفاه ملت ايران چسبيده اند ، با يك برنامه مديريتي آسان مثل "اختصاص فقط يكدستگاه خودرو براي يك كد ملي" كه اينجانب سال گذشته به اكثر خبرگزاري ها ارسال كردم ، ساماندهي و حتي به سمت توليد بكشاند در حاليكه دولت محترم عليرغم درك جايگاه كنوني اقتصادي ايران به عمد يا نا آگاهانه ! واردات خودروهاي ميليارد دلاري را صرفاً بعد از تذكر رهبر معظم انقلاب با اكراه قطع مي كند! چرا بايد چنين باشد؟! با دعاي سربلندي وطن عزيزمان كه هر تصميم مسئولان به ضرر مالي خودمان را با صبر و مقاومت تا سربلندي وطن عزيزمان با دل و جان خواهيم پذيرفت.

قیمت بربری قبل از یارانه 25 تومان الان 500 تومان یعنی 20 برابر ،برنج 15000 تومان بسته ای الان 60 تومان یعنی 4 برابر و.... آیا واقعا این عدالت است با این وضع بیکاری وتورم وتازگی شعار فرزند بیشتر با کدوم پول وامید به آینده من تو هزینه یک بچه موندم چه برسه به فرزند دوم ،مدارس به اسم مدارس شاهد و ... دیگه شهریه ای شدند مگر باین اوصاف میشه فرزند بیشتری داشت.
ارسال نظر