تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 20890
تاریخ انتشار : ش, 1394/07/04 - 13:30
«جليل باقري جدي» جانباز و قهرمان پارالمپيك گفت: بزرگترین مشکل جامعه ورزش معلولان و جانبازان شهرستان پارس آباد كمبود امکانات ورزشي است.

 به گزارش خبرنگار آران مغان، پارس آباد در حالي دومین شهرستان استان اردبیل از نظر جمعیتی است که مطابق با اظهارات مسئولان بیش از پنج هزار معلول در آن ساماندهی شده است.

با این وجود بررسی وضعیت ورزش معلولان و جانبازان به عنوان یکی از مهمترین مطالبات نشان می دهد، غفلت از این حوزه نه تنها مانع حضور قهرمانان در رقابت های ملی می شود بلکه تعداد محدود قهرمان نیز در سایه تلاشهای فردی خود توانسته اند به مدارج بالای ورزشی دست یابند كه از جمله مي توان به «جليل باقري جدي» جانباز و قهرمان پارالمپیک 2008 پكن، پارالمپيك 2012 لندن، قهرمان بازيهاي آسيايي اينچئون كره جنوبي و ... در پرتاب وزنه اشاره كرد.

«جلیل باقری جدی» كه اين روزها در حال آماده سازي خود براي حضور در مسابقات جهاني قطر براي گرفتن سهميه پارالمپيك برزيل است، در حالي از كمبود امكانات و نبود سالن تمريني استاندارد در شهرستان پارس آباد گلايه مي كند كه قرار است طي روزهاي آتي به همراه تيم ملي جانبازان و معلولان كشورمان به قطر سفر كرده و ضمن دفاع از عنوان قهرماني سال گذشته اش، سهميه مستقيم پارالمپيك ريو برزيل را نيز كسب كند.

 

باقری جدی، امروز در گفت وگوي تفصيلي با آران مغان با ابراز نارضايتي از كمبود امكانات در شهرستان پارس آباد با بيان اينكه امکانات ورزشي براي معلولان در پارس آباد مناسب سازي نشده است، گفت: ورزش معلولان و جانبازان نیازمند توجه و حمایت بیشتر مسئولان استاني در شهرستان پارس آباد است.

وي افزود: بدون تردید با فراهم کردن امکانات بیشتر و زیرساخت های لازم براي جانبازان و معلولان، کسب مدال های فراوان در میادین معتبر جهانی و آسیایی دور از انتظار نیست.

 

این جانباز و قهرمان پارالمپیک، نامناسب بودن فضای تمرین، تعداد زیاد ورزشکاران، اشتراکی بودن محل تمرین با دیگر رشته ها را از جمله مشکلاتی دانست که ورزشكاران جانباز و معلول با آن مواجه اند.

 

باقري جدي با اشاره به اينكه مسوولان نه تنها تجهيزات در اختيار ما قرار نمي دهند، بلكه اندك امكاناتي رو هم كه داريم از ما مي گيرند، گفت: مسوولان هر چقدر به ورزش جانبازان و معلولان كمك كنند نسبت به ساير رشته ها باز هم كم است چرا كه معتقدم بيشتر از اين ها بايستي به فكر اين ورزشكاران يود.

 

«ايرج محمدزاده» رئيس هیئت ورزشي جانبازان و معلولین شهرستان پارس آباد نيز در گفت و‌گو با آران مغان مي گويد: متاسفانه مشکلات فراوان پیش رو سبب می شود جانبازان و معلولین ما نتوانند به خوبی در رشته های ورزشی فعالیت كرده و توانمندی های خود را به جامعه ثابت کنند و در حال حاضر تنها خواسته جانبازان و معلولین در اختیار داشتن سالن ورزشی مناسب در شهرستان است.

 

وی به عمده‌ترین مشکلات هیئت ورزش جانبازان و معلولین این شهرستان اشاره كرد و اظهار داشت: نبود امكانات و مشکلات مالی عمده ترین مشکل است چرا که اعتبار آنچناني به این هیئت اختصاص نمی‌یابد و تنها محيط كوچكي در قسمتي از سالن باشگاه تختي شهرستان در اختيار هيئت جانبازان و معلولان قرار داده شده كه آن هم فاقد استانداردهاي لازم و امكانات ورزشی است.

محمدزاده با بيان اينكه با رفع مشکلات مالی می توانیم مکان و تجهيزات استاندارد برای جانبازان و معلولین در نظر بگیریم و رشته های فراوان ورزشی را برای آنان فراهم کنیم، گفت: با این وجود ورزش دوستان جانباز و معلول شهرستان پارس آباد با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند که مهم ترین آن کمبود اعتبار و نبود امکانات تمرینی برای ورزش این قشر از جامعه می باشد.

 

وی با اشاره به اینکه معلولین و جانبازان نیاز به توجه بیشتری دارند، گفت: انتظار می رود نهادهای مرتبط چون بنیاد شهید، بهزیستی و اداره ورزش و جوانان با همکاری بیشتر سبب دلگرمی جانبازان و معلولین باشند تا بتوانیم شاهد نتایج مثبت ورزش در روحیه و زندگی آنان باشیم.

رئيس هیئت ورزشی جانبازان و معلولین شهرستان پارس آباد با اشاره به این‌که نگرش‌ها درباره ورزش معلولین در حال تغییر است، افزود: ورزشکاران جانباز و معلول شهرستان توانسته‌اند در رویدادهای مختلف کشوری درخشش داشته باشند و این حضور و مدال‌ها که روزبه‌روز بیشتر می‌شود، معلول را به جامعه می‌شناساند و نشان می‌دهد که معلولیت محدودیت نیست.

 

محمدزاده تصريح كرد: شهرستان پارس آباد با اينكه مهد قهرمانان جانباز و معلولي همچون جليل باقري جدي، احمد رزم آذر، حميد ايمان پور، امامعلی حضرتی، عوض وظيفه و توفيق بري در كشور است، اما فقر امكانات و نبود يك سالن ويژه براي وزنه برداري باعث شده، همه اين ورزشكاران در سر تمرينات از يك هالتر ساده و ميز پرس استفاده كنند.

وي ادامه داد: اين قهرمانان با استفاده از يك هالتر و امكانات اوليه بدنسازي در يك مكان ورزشي غيراستاندارد تمرينات خود را انجام مي دهند كه اين امر باعث وارد شدن آسيب هاي جسماني به آنها مي شود.

محمدزاده بیان کرد: متاسفانه این ورزشکاران، به دلیل محدودیتی که دارند همواره مظلوم واقع شده و به آن چه که استحقاق آن را دارند، دست پیدا نمی کنند.

رئيس هیئت ورزشی جانبازان و معلولین شهرستان پارس آباد خاطرنشان كرد: بخشی از مشکلات آنها مانند مشکلات انسان‌های سالم است، اما اگر بخواهیم ویژه‌تر نگاه کنیم ایاب و ذهاب معلولین‌ و قابلیت دسترسی آنها به مکان‌ها بسیار مشکل است.

به گفته محمدزاده، هيئت جانبازان و معلولين اين شهرستان در طول يكسال گذشته علاوه بر ارائه خدمات رايگان به هيئت هاي واليبال، گلبال، هيئت ناشنوايان و... بالغ بر 9 ميليون تومان نيز به آنان كمك مالي كرده است.

اگر چه قصه پرغصه حکایت ورزش معلولان و جانبازان در دل خود حکایت‌های بی‌شماری را جای داده است، اما تلنگر این قصه می‌تواند مسئولان ورزشی و سایر دستگاه‌های اجرایی را آگاه کند و به آن‌ها دوباره یادآوری کند که «معلولیت محدودیت نیست».

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

حاج جلیل رکودار المپیک و افتخار ایران نباید در چنین وضعیتی قرار بگیرد امثال حاج جلیل، توفیق و عوض وظیفه با کمترین امکانات بیشترین افتخارات را برای منطقه و ایران هدیه کردند نباید اینچنين با این عزیزان برخورد شود

اينجانب كه در سالهاي گذشته رئيس هيات نابينايان و كم بينايان شهرستان پارس آباد بودم تيم گلبال اين هيات با همكاري اداره بهزيستي شهرستان كه بخش عمده اي از هزينه اجاره سالن توسط اين اداره پرداخت مي شد به تمرينان خود ادامه داده و در اين مدت بصورت رايگان هيچ تمريني صورت نگرفته است.

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت تمامی دست اندرکاران ورزش معلولین و جانبازان عزیز،میخاستم بگوییم که بخدا خیلی کم لطفی و بی انصافی میشه در حق این قشر از ورزشکاران.

شهرستان گرمي و اردبيل سالن اختصاصي ويژه جانبازان و معلولين دارد اما شهرستان پارس آباد به اين وسعت و تعداد زياد وزشكاران يك ساعت ورزش را هم ورزش و جوانان برايشان زياد مي داند

باسلام نظر به اينكه هئيت نابينايان در سال 94 بصورت كاملا رايگان از سالن تختي استفاده نموده و نيز قراردادي منعقد نشده كه پولي هم دريافت شود

با سلام هيات ورزشهاي جانبازان و معلولين از سال 90فعاليت خود را در شهرستان پارس آباد بصورت جدي آغاز نموده و از آن سال تيم واليبال نشسته اين شهرستان در سالن تختي بصورت رايگان در وقت مناسب با همكاري و عنايت ويژه و بدون ترحم رياست محترم وقت در طول اين چند سال آقايان پناهي و مهرآور كه از دلسوزان ورزش پارس آباد بودندتمرين نمودند تا به آمادگي لازم رسيدن كه اخيراً بعد از چند هفته كمكش و هزار منت فقط دو روز در هفته براي تمرين واليبال نشسته اختصاص يافت
ارسال نظر