تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29765
تاریخ انتشار: ج, 1397/02/28 - 12:27
سیرکاران پارس آبادي این روزها با فرارسیدن فصل برداشت محصولاتشان بار دیگر از معضل همیشگی قیمت فروش سیر گلايه دارند.

به گزارش خبرنگار آران مغان، ماههای ارديبهشت و خرداد زمان برداشت سیر از مزارع شهرستان پارس آبادمغان است اما این زمان که باید وقت نتیجه‌گیری و دوران خوش کشاورزان سیرکار باشد امسال به روزهای ناخوش آنان تبدیل می شود چرا که بار دیگر معضل همیشگی قیمت فروش سیر گریبانگیرشان شده و جولان دلالان در کنار عدم برنامه ریزی مناسب مشکلات زیادی برای آنها ایجاد کرده است.

شهرستان پارس آبادمغان در استان اردبيل ظرفیت ها و قابليت هاي بالقوه ای در عرصه های مختلف کشاورزی، گردشگری و اقلیمی دارد، تنوع محصولات کشاورزی این منطقه از استان با برنامه ریزی مدون و اصولی صادراتی می تواند زمینه توسعه زیر ساخت های پارس آبادمغان را رقم بزند.

سير مغان

این شهرستان دارای ظرفیت های مختلفی است که عدم برنامه ریزی موجب می شود تا هر ساله با آغاز برداشت برخی محصولات، کشاورزان دچار صدمات مالی بسیاری شده و عملا برخی محصولات بر روی دست مردم اين منطقه باد می کند.

یکی از محصولات استراتژیک این شهرستان، محصول سیر است که گويا امسال در وضعیت نامطلوبی قرار گرفته و عدم صادرات این محصول به کشورهای دیگر از دیدگاه روستاییان و کشاورزان پارس آبادي موجب شده تا مردم رغبتی برای برداشت این محصول از زمین های خود نداشته باشند، برخی از كشاورزان پارس آبادي نیز از محصول سیر خود به دلیل کاهش قیمت خرید آن گلايه داشته و محصول سير خود را سريع برداشت مي كنند تا زمین را برای کاشت محصولی دیگر آماده می کنند.

اما آنچه مسلم است اینکه عدم وجود صنایع تبدیلی مناسب در حوزه کشاورزی بخصوص در زمینه محصول سیر، عدم بسته بندی مناسب و فروش فله ای سیر، روند نامطلوب صادرات سیر و کم شدن از میزان صادرات این محصول بنا به گفته کشاورزان و از هم مهمتر عدم استقبال و حمایت از سرمایه گذاران حوزه صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی بخصوص در زمینه صنایع تبدیلی سیر از مهم ترین دلایلی است که امروز را به انتقاد از وضعیت موجود در زمینه فروش محصول تولیدیشان تحریک کرده است.

سير مغان

رواج پدیده دلالی و وجود واسطه‌های فراوان در روند تولید و البته در مقیاس بیشتر در زمینه فروش محصولات کشاورزی، مدت‌های طولانی است که موجب نابسامانی بازار محصولات کشاورزی و یکه تازی دلالان در جذب سود های کلان در این آشفته بازار شده است.

قیمت یک محصول کشاورزی در زمین کشاورزی با قیمت آن در میادین میوه و تره بار و در نهایت در مغازه ها تفاوت محسوس و زیادی دارد به گونه ای که این تفاوت قیمت با نگاه به پروسه طی شده قابل تحلیل است.

در حالی کشاورزان پارس آبادي محصول سیر تولیدی خود را به قیمت تنها 900 الي 1500 تومان به فروش می رسانند كه نرخ این محصول در بازار تفاوت زيادي با قیمت سير در مزرعه دارد که در این میان نقش همیشگی دلالان قابل توجه و تامل است.

سير مغان

قيمت سير پارس آبادمغان به گفته يكي از سيركاران اين شهرستان، هم اكنون در بازار ميوه و تره بار تهران 1500 تومان هم به فروش نمي رسد.

به گفته رئيس جهاد كشاورزي پارس آبادمغان، در اين شهرستان از هر هکتار به روش سنتی 30 تن سیر خشک برداشت می شود که اگر به صورت مکانیزه کشت شود امکان برداشت 40 تا 45 تن نیز وجود دارد.

پیش بینی می شود امسال 36 هزار تن محصول سیر از اراضی شهرستان پارس آبادمغان برداشت شود.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

سیرکاران بد بخت شدند دیگر توان بدهی راهم نخواهند داشت فکری به حال این کشاورزانبکنید

خدا گردن اون کسی که باعث این آشفتگی اقتصادی شده رو بشکنه. چرا یه سال پیش صادرات زیادی داشتیم اما امسال کشاورز هایی که به سختی امرار معاش میکنن باید با بدهی های سنگین کشاورزی مواجه بشن؟
ارسال نظر