///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 28823
تاریخ انتشار : ش, 1396/09/11 - 13:09

اجرای طرح مبارزه با عرضه قلیان در پارس آباد در حالي چهار سال پيش منجر به پلمپ 83 قليان سرا در اين شهرستان انجاميد كه اين روزها عرضه قليان به خانه هاي زيرزميني كشيده شده بطوري كه برخی افراد سودجو با اجاره خانه اي به این اقدام غیرقانونی ادامه می دهند.

به گزارش آران مغان، نخستین‌بار چهار سال پیش بود که فرماندار وقت پارس آباد مغان دستور پاکسازی شهر از وجود قلیان را داد. بر‌اساس آنچه او دستور داده بود، قلیان‌سراهای اين شهرستان یکی پس از دیگری یا پلمب شدند یا از سوی نيروي انتظامي شهرستان، اخطار پلمب دریافت کردند. طرح ممنوعیت سرو قلیان در پارس آباد اما دنباله‌روی طرح کشوری ممنوعیت سرو دخانیات در اماکن عمومی بود؛ طرحی که قرار بود تا پایان سال 95 قلیان را از سطح کشور جمع کند.

پس از اين ارگان‌هاي مختلف در شهرستان پارس آباد براي اجراي اين طرح هم‌پيمان شدند. نيروي انتظامي شهرستان از موفقيت اين ارگان‌ها در اجراي طرح خبر داد. سرهنگ الياس دلير فرمانده انتظامی وقت شهرستان پارس آباد گفته بود: با هماهنگی مقام های قضایی، 83 قليان سراي فاقد مجوز را پلمب كرديم تا بتوانيم اين مكانها را از وجود قليان پاک کنيم.

با اينكه پلمپ مكانهاي عرضه قليان در شهرستان پارس آباد با استقبال بسياري از مردم و خانواده ها روبرو شد و تا كنون نيز به قوت خود باقي مانده است، اما بساط قليان از آن زمان تا كنون آنطور كه بايد از سطح شهر بطور كامل جمع نشد و متاسفانه پاي قليان اين روزها به خانه هاي زيرزميني كشيده شده است.

افرادی که با پلمپ شدن واحد صنفی خود، درآمدهای بعضاً نجومی خویش را از دست دادند و نتوانستند جلوی قانون و اجرای طرح را بگیرند، اکنون با اجاره کردن خانه هاي زيرزميني یا در منازل مسکونی اقدام به عرضه قلیان به مشتریان می کنند.

استفاده از خانه هايي که در آن بر روی هر کسی باز نمی شود، امکان برخورد با متخلفان در این خانه ها را از ماموران انتظامی و اماکن سلب کرده است و باید برای این معضل چاره اندیشی شود. معضلی که نگرانی خانواده ها را نیز افزایش داده و آنان بیم آن دارند که در خفای این خانه هاي زيرزميني که نظارتی بر آنها نیست، برخی ناهنجاری ها و فسادهای اخلاقی رخ دهد که شاید جبران آن برای خانواده های آسیب دیده امکانپذیر نباشد.

شاید نبود قليان سرا بتواند تلنگری در ذهن جوانان بیکار برای شروع کاری و پایان دادن به زندگی یکنواخت توام با دود قلیان و هدر رفتن پول شود، اما متاسفانه نبود راهكار و ضعف فرهنگی در برخورد با چنین رفتارهایی باعث شده طي سالهاي اخير قبح استفاده از قلیان در بین نوجوانان و جوانان و برخی از خانواده ها شکسته شود بطوري كه از نقاط مختلف شهر گزارش های مردمی دریافت شده که برخی افراد سودجو که پیش از این در قليان سرا اقدام به عرضه قلیان می کردند، اکنون با پلمپ شدن واحد صنفی خود در خانه هاي زيرزميني و حتي واحد مسکونی اقدام به این کار کنند.

امروزه شاهد استفاده از قلیان حتی توسط نوجوانان در برخي مکان‌های عمومی و داخل خودرو هستیم و در هر حال به نظر می‌رسد مسئولان شهرستان باید با توجه افزایش رو به رشد مصرف قلیان در جامعه، در اندیشه راهکارهای مناسب‌تری باشند.
انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها

همه جا قلیانسراها بازه ولی تو شهرما چیشده مگه ما از اونا نیستیم اگه قانونه برای همه باشه نکه درآمد کلی از خانواده هارو گرفتی یعنی چی

تو این شهر خراب شده یک جوان چجوری انرژیشو تخلیه کنه،نبود حتی یک‌مکان تفریحی و گردشی در شهر،یا با قلیون یه جوون دوساعت سرش گرم میشه با اینکه میدونه قلیون ضرر داره اما خود تنهایی ب اندازه یک بسته سیگار ضرر میزنه ب مغز و روح یک جوون بیکار پارس ابادی،مسولیین بجای جلوگیری از عرضه ی قلیون ،ب یه فکر درست و حسابی باشن،قلیون خونه هارو مجوز دار بکنن و ب هرکسی مجوز دایر کردن کافه قلیان ندهند ب کسی بدهند ک سو پیشینه نداشته باشه،کاغه قلیون ها دوربین دار باشه،اگه اینجوری جلو برن ن فسادی ن فحشایی در قلیون خونه ها اتفاق میفته

اميدوارم منتشر شود: دستور تعطيلي قليان سراها به پيشنهاد سيد حسين قاضي زاده هاشمي در دولت روحاني مورد تصويب قرار گرفت و به شهرستانها ابلاغ شد نحوه عمل هم بصورت گزينشي از چند شهرستان بود نه همه شهرها فرماندار وقت هم صرفا به دستور خود عمل كرد و اگر نميكرد خلاف بود كه متاسفانه تبليغات غيرواقعي زيادي در اين زمينه كردند مديريت آران لطفا نظر مخالفتان را منتشر كنيد
ارسال نظر