تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 30552
تاریخ انتشار : چ, 1397/09/14 - 23:21

همین چند روز پیش بود که نماینده اردبیل به موارد تازه‌ای در روشنگری حق آبه اجحاف شده پرداخت.

به گزارش آران مغان، همه اردبیلی ها بالاتفاق بر اینکه حق آبه اردبیل از ارس مورد اجحاف واقع شده اجماع نظر دارند. دو سه سالی می‌شود که طیف قابل ملاحظه‌ای از شمال تا جنوب استان به تسهیم نامه‌ای که حق آبه اردبیل را به حداقل رسانده معترضند و آنرا ننگین و سیاه توصیف می‌کنند. اما اصل ماجرا چیست و چگونه چنین تسهیم نامه‌ای بر تعیین حق‌آبه اردبیل از ارس بر این استان تحمیل شده است؟
همین چند روز پیش بود که نماینده اردبیل به موارد تازه‌ای در روشنگری حق آبه اجحاف شده پرداخت. به گفته رضاکریمی امضای تهسیم‌نامه در«۲۲ امین روز از مرداد ماه ۹۲»مورد توافق مسئولان استانی وکشوری قرار گرفته است، یعنی در آخرین روزهای کاری دولت نهم. در اینکه مردان دولت احمدی‌نژاد در اردبیل از این دست شاهکارها! کم ندارند، هیچ شک و شبهه‌ای نیست، اما به نظر می‌رسد آنها با یک ظرافت بسیار خاص و زیرکی توپ را به میدان دولت دهم شوت کرده‌اند تا یقه حسن روحانی در دست منتقدانی بماند که سخن‌شان هم بر حق است.
اگر روی همین تاریخ مرداد ماه ۹۲ تمرکز داشته باشیم همه متهمان ردیف اول در قصور تاریخی و تحمیل این «تهسیم‌نامه سیاه» بر پیکر نحیف اردبیل به طیفی از مسئولان وقت برمی‌گردد که هر یک به نوعی حق آبه اردبیل را دو دستی به استانهای دیگر تقدیم کرده‌اند. در آن مقطع اکبر نیکزاد استاندار اردبیل بود و هفت نماینده وقت استان هم کم و بیش برو بیای خوبی در دولت مجلس وقت داشتند؛ علی‌الخصوص حبیب برومند که در پی علمیاتی کردن تز استان مغان هم بود، اما تریبونی خاموش در دفاع از حق آبه تضییع شده داشت. یک غفلت‌زدگی تاریخی از همین تیم چنان اردبیل را موقعیت تضعیف شده‌ای قرار داده است که اعاده این حق‌آبه از ارس به آرزوی همه ما تبدیل شده است، در حالی که این حق استان از آب ارس است.
طیف اکثریت معترضان به ظلمی که در حق اردبیل از ارس شده است اهتمامی ستودنی در احقاق حق آبه دارند، اما هستند اشخاص و جریان‌هایی که تمایل دارند تا همین نیمچه آب را گل‌آلود کنند. آنها با ارائه «استدلال‌های مهندسی شده» سمت و سوی افکار عمومی را به سوی یک تقابل میان اردبیل و تبریز می‌کشاند. اما خود اصل ماجرا را می‌دانند و با نعل وارونه زدن سناریوی افراطی خویش را پیش می‌برند. سناریویی که بیشتر بر پایه اهداف سیاسی تعیین مسیر شده است تا بهانه‌ای باشد برای «آتش بازی علیه رقبای احتمالی‌شان».
اما حقیقت ماجرا همان روشنگری کوتاه و مختصری است که به تاریخ این تسهیم‌نامه بر می‌گردد. اینکه چه کسانی در سال ۹۲ آن غفلت‌گری را انجام دادند،حال باید پاسخگو باشند که چرا آن غفلت پرمساله و شبهه‌برانگیز را داشته‌اند؟
برخی معتقدند که حکایت حق آبه اردبیل از ارس همان روایت بازگرداندن آب رفته از جوی شده است. اما گهگاهی زمزمه‌هایی از اعاده این حق آبه به گوش می‌رسد. شاید آنهایی که بتوانند غفلت سال ۹۲ را جبران کنند، به یک قهرمان در افکار عمومی اردبیلی‌ها تبدیل شوند و مدال افتخار اعاده حق‌آبه را بر سینه خود بیاویزند.
مهدی جهاندیده/ ساوالان خبر
انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

باسلام . اقای کریمی این شما هستید که توپ را میدان حریف می اندازید . خودتان چیکار کردید . چرا از اعتراض ان موقع سید کاظم موسوی نمی گویید .که ان موقع با عملکرد قاطع موضوع را در نطفه خفه کرد. اما شاهکارهای این دولت (البته دولت گیلان) هم کم نیست .حذف کریدور شمال جنوب . و... تازه دولت نوبخت غیر از دروغ ودزدی غارت وچپاول کاری کرد .سیلوهای استان رابه چه قیمتی فروختید . حداقل با رعایت انصاف وبا حضور کارشناس متخصص عملکرد تیم اقتصادی دولت قبل وفعلی مقایسه شود .مردم عادی هم می دانددر دولت قبل دراستان اردبیل وکشور چه پروژه های عمرانی اجرا شد . ودر دولت فعلی چه مگا پروژه های اجرا شد .مگا پروژه ادم عادی هم خنده اش می گیرد. در اخر این را هم باید اضافه کرد لعنت براحمدی نژاد که به یه عده فرصت طلب ودزد زمینه را مهیا کرد تا انها از فرصت استفاده کنند همان هایی که هشت سال منتظر بودند .ومثل گرگ گرسنه به غارت اموال مردم ودولت پرداختند.

استاندارقبلی که بخاطرکسب استانداری استان مجاور حق السکوت اختیارکرد، مقصراصلی بود.

نویسنده این مطلب بیشترعقایدضداصولگرایی داردوهمه گناههاراگردن دولت احمدی نژادکرده درحالی که باپایان دولت احمدی نژادرییس مجلس این مصوبه محرمانه راغیرقانونی خواندولی تودولت روحانی بالابی گری پزشکیان وچیت چیان دوباره به جریان افتاد.

چيزي از الاني ها گرفتي تا تقصير را برگردن قبلي ها بندازي ؟ حق آبه ارس رو سال 96 خوردن

تاج الدینی ومیدانی دردولت قبل وپزشکیان وچیت چیان دردولت یازدهم باعث اینکارشدند.

مغان بدون ارس معنایی ندارد.خیلی ازروستاهای مغان اب شرب سالم هم ندارند. منطقه ازادوصنعت هم بدون اب کاری ازپیش نمیبرد. قراردادی که محرمانه هست بایدلغوشودچون مردم بایدمحرم به این قراردادهاباشند.
ارسال نظر