///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 29918
تاریخ انتشار : ش, 1397/04/02 - 15:57

در حالي چند روزی بیشتر به انتخابات ترکیه باقی نمانده كه تعدد نامزدهای جبهه مقابل اردوغان یکی از دلایلی است که به پیروزی رسیدن هر یک از این نامزدها را بعید نشان می دهد.

به گزارش آران مغان، چند روزی بیشتر به انتخابات ترکیه باقی نمانده و روز سوم تیرماه 6 کاندیدا به رقابت برای ورود به کاخ ریاست جمهوری ترکیه خواهند پرداخت. رجب طیب اردوغان فرد اول ترکیه طی 16 سال اخیر، رئیس جمهور این کشور و رئیس حزب عدالت و توسعه، محرم اینجه کاندیدای حزب جمهوری خواه خلق، مرال آکشنر رهبر و کاندیدای حزب تازه تاسیس خوب، صلاح الدین دمیرتاش رهبر سابق و زندانی حزب کرد زبان دموکراتیک خلق ها، دوغو پرینچک رهبر حزب وطن و تمل کاراملا اوغلو رهبرحزب سعادت 6 کاندیدایی هستند که به رقابت در این انتخابات خواهند پرداخت.

این انتخابات از چند جهت برای ترکیه اهمیت فراوانی دارد. یکی از این جهات اختلافات اخیر ترکیه با غرب می باشد و این اختلافات وضعیت کنونی ترکیه را بسیار پراهمیت جلوه می دهد. وضعیت ملتهب منطقه نیز یکی دیگر از دلایل اهمیت این انتخابات است. در شرایطی که اکثر کشورهای منطقه درگیر جنگ داخلی، مبارزه با تروریسم و اختلافات عمیق سیاسی هستند، این انتخابات برای ترکیه بسیار با اهمیت است. یکی دیگر تغییر سیستم حکومتی ترکیه بعد از این انتخابات و گذر از سیستم پارلمانی به سیستم ریاستی می باشد. در کنار این دلایل، برخی دلایل دیگر نیز وجود دارد که انتخابات پیش رو در ترکیه را مهم تر کرده و انتخابات می تواند سرنوشت این کشور را تغییر دهد.

اما چه کسی پیروز این انتخابات سرنوشت ساز در ترکیه خواهد شد و کدام یک از این نامزدها به عنوان اولین رئیس جمهور در سیستم حکومتی جدید به پیروزی خواهد رسید؟ این انتخابات یک نکته قابل توجه در عرصه سیاسی ترکیه دارد که طی سال های اخیر بی سابقه بوده است و آن هم اتحاد احزاب مخالف در برابر اردوغان می باشد به همین خاطر در نگاه اول به نظر می رسد اردوغان کار سختی برای پیروزی در این انتخابات دارد. مضاف بر اینکه نظرسنجی های زیادی نیز در این کشور منتشر می شود که نشان از کاهش محبوبیت وی دارد. اما نگارنده معتقد است در این انتخابات نیز همچون چند انتخابات اخیر هر چند به سختی ولی باز هم اردوغان شخص پیروز این کارزار خواهد بود. دلایلی نیز برای این کار می توان ذکر کرد.

بررسی نامزدهای انتخاباتی نشان از این دارد که هیچ یک از این نامزدها توان رویارویی با اردوغان را نخواهند داشت. پرینچک و کاراملا اوغلو که هیچ محلی از اعراب در این انتخابات نداشته و هر یک به سختی توان کسب حتی يك درصد آرا خواهند داشت و بیش از این انتظاری از آنان نیست.

صلاح الدین دمیرتاش هم که به عنوان نامزد کرد زبان و نماینده حزب دموکراتیک خلق ها در این انتخابات شرکت کرده است، در خوش بینانه ترین حالت آرای دور گذشته خود را هم نمی تواند تکرار کند. وی در دور قبل انتخابات در سال 2014 حدود 4 میلیون رای کسب کرده بود. اما از آن زمان محبوبیت حزب دموکراتیک خلق ها کاهش یافته و این حزب و دمیرتاش حتی توان تکرار همان نتیجه را نیز به سختی خواهد داشت. مرال آکشنر و محرم اینجه نیز در خوش بینانه ترین حالت آرای احزاب خود را می توانند کسب کنند که روی هم چیزی کمتر از 40 درصد خواهد بود.

تعدد نامزدهای جبهه مقابل اردوغان نیز یکی از دلایلی است که به پیروزی رسیدن هر یک از این نامزدها را بعید نشان می دهد. در حالی که از میان احزاب نزدیک به حزب عدالت و توسعه فقط اردوغان به عنوان نامزد انتخابات معرفی شده است اما در جبهه مخالفان حداقل 3 نامزد اصلی دیده می شود و احزاب فقط وعده حمایت از متحدین خود در صورت رفتن انتخابات به دور دوم را می دهند.

استفاده کامل اردوغان از امکانات دولتی و تحولات منطقه نیز می تواند کمک حال وی باشد. اظهارات ضد آمریکایی اردوغان و واکنش وی به اقدامات اسرائیل هر چند هیچ سازکاری با رفتارهای وی نداشته است اما کمک شایانی به وی در راه کسب محبوبیت در بین توده های مردم کرد و تجمعات ضد اسرائیلی در ترکیه عملا به تجمعات انتخاباتی اردوغان تبدیل شد.
همه اینها در کنار خط فکری و مسائل اعقتادی می تواند به برگ برنده اردوغان تبدیل شود.

در ترکیه در حال حاضر دو جناح اصلی وجود دارند که یکی از جناحین طرفدار اسلامگرایی و طرف مقابل طرفدار جمهوریت بوده و خواهان تشکیل دولتی لائیک هستند. در جناح اسلامگرایان اردوغان تنها شخص کاندیدا می باشد ولی در جناح مقابل چنین اتحادی دیده نمی شود. به همین خاطر مردم عمدتا مسلمان ترکیه انتخابی غیر از اردوغان نخواهند داشت و هیچ گاه کسی را که علنا در مقابل برنامه های اسلامی حزب عدالت و توسعه قدعلم کره اند را انتخاب نخواهند کرد. قطعا دلیل ممانعت اردوغان از شرکت عبدالله گل در انتخابات نیز همین موضوع بود چرا که حضور وی اردوغان را به شکست در این انتخابات نزدیک می کرد.

از سوی دیگر وضعیت اقتصادی ترکیه در سال های حکومت حزب عدالت و توسعه تغییر محسوسی کرده و همواره رو به رشد بوده است هر چند در طی یک سال اخیر با مشکلاتی نیز مواجه شده اند اما این تغییرات به قدری مثبت بوده که سخت می شود باور کرد مردم ترکیه این وضعیت را تغییر دهند.

به همین دلیل می توان با قاطعیت اعلام کرد اردوغان نفر اول این انتخابات خواهد بود و تمام تلاش وی برای این بوده که انتخابات به دور دوم کشیده نشود و به نظر می رسد هدف وی از اعلام انتخابات زود هنگام نیز همین بوده و وی از پیروزی خود در این انتخابات تا حد زیادی مطمئن بوده است.

علی حیدری منور/ کارشناس مسائل سیاسی

انتهاي پيام/

ارسال نظر