///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 28993
تاریخ انتشار : ش, 1396/10/09 - 14:45

اخیرا خبری در فضای مجازی پیچیده است که فرماندار شهرستان پارس آباد در حال انتقال به شهر دیگری هستند.

به گزاش آران مغان، اخیرا خبری در فضای مجازی پیچیده است که فرماندار شهرستان پارس آباد در حال تغییر و یا انتقال به شهر دیگری هستند. اما بنابر اطلاعات رسیده آقای اکبر صمدی با صلاحدید استاندار اردبیل همچنان در مسئولیت خود بوده و به کارشان در فرمانداری به عنوان فرماندار پارس آباد ادامه می دهند و آنچه در فضای مجازی در حال گردش است، شایعه ای بیش نیست.

گرچه فرایند تغییر و تحولات مدیریتی یک روند عادی اداری است و جای هیچ سوال و ابهامی هم ندارد، اما اینکه به این شایعات دامن می زنند و یک پدیده ی روزمره ی اداری را به یک خبر مهم تبدیل می کنند سود و زیانی در این کار داشته باشند که در اینصورت طبیعتا زمین و زمان را به هم خواهند دوخت تا بلکه نمد کلاهشان را مهیا کنند.

در اینجا قصد نداریم این سطور را صرف تکذیب یک شایعه ی بی اساس کنیم چرا که فرماندار شهرستان پارس آباد به صراحت در این باره اعلام کردند: کماکان محکم و استوار و با افتخار تمام بعنوان خدمتگزار کوچک مردم بزرگ شهرستان مرزی پارس آباد مغان و عشایر غیور منطقه در خدمتشان هستم و با تمام توان مطالبات بحق و قانونی بر جای مانده مردم شریف و قدرشناس این شهرستان خصوصا منطقه آزاد مغان، بندر خشک اصلاندوز، پایاب سد خدآفرین و حقابه قانونی رودخانه مرزی ارس، افتتاح بیمارستان و برقراری مجدد پروازهای فرودگاه را پیگیری و عملیاتی می نمایم» هم این‌که حضورشان گویاترین تکذیبیه است برای پایان دادن به شایعات.

آنچه میخواهیم در این فرصت اندک به آن اشاره کنیم این است که به گفته‌ی آلپورت و پستمن شایعه سازان شايعه را به گونه ای طراحی و دستکاری می کنند كه بتوانند آنچه را كه خودشان مي‌خواهند بگويند یا آنچه مطامع آنها را تامین می کند بگویند.

بنابراین شایعه خیلی بیشتر از آن چیزیست که ما بخواهیم تک بعدی و امر ساده ای بینگاریم که از دهن یکی در می آید و بر دهان دیگران می نشیند بلکه قصه ی شایعه سر درازی دارد که مهمترین علل آن را باید شناخت یعنی مسائل و تنش روانی انسانها در مواجهه با مولفه های بسیاری که در جای خود باید بدانها پرداخته شود.

خلاصه‌ی رشته کلام این است که اگر در تاریخ معاصر حداقل شهر و دیار خودمان به دقت بنگریم خواهیم دید که شایعه نقش بسیار مهمی در عقب ماندگی سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی شهرمان داشته است.

بنابراین پیشنهاد ما به همکاران رسانه ای و دانشگاهیان و اصحاب قلم و سخن اینست که یک کرسی شایعه شناسی برای شهرمان درست کنیم و از این به بعد اجازه ندهیم راه آبادانی ما را به بیراهه تبدیل کنند!

البته این بخشی از کارکرد کرسی شایعه شناسی است، لکن به لحاظ نظری به تحلیل های بیشتری در باب شایعه خواهیم رسید که یک سر آن در روانشناسی شایعه و سر دیگرش در جامعه شناسی شایعه می تواند باشد.

جمشید کریمی/ خبرنگار و فعال مطبوعاتی

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر