///

 تازه ترین مطالبپربیننده ترین مطالب

کد مطلب: 26011
تاریخ انتشار : پ, 1395/09/18 - 07:45

یکی از آرزوهای دیرینه مردم مغان در طول سالهای اخیر همواره پیوستن به جرگه شهرهای مناطق آزاد تجاری صنعتی است که سالها برای رسیدن به آن در طول ادوار مختلف رایزنی و تبادل نظر شده است.

به گزارش آران مغان، یکی از آرزوهای دیرینه مردم مغان در طول سالهای اخیر همواره پیوستن به جرگه شهرهای مناطق آزاد تجاری صنعتی است که سالها برای رسیدن به آن در طول ادوار مختلف رایزنی و تبادل نظر شده است و اکنون در آستانه موقعیت حساس رد یا تصویب لایحه قرار گرفته است و شمارش معکوس برای تحقق آرزوی دیرینه مردم مغان استارت خورده است.

پروژه پیوستن بخشهایی از اراضی کشاورزی مناطق مغان در قالب الحاق به منطقه آزاد تجاری صنعتی در راستای صادرات محصولات تولید داخلی به کشورهای همجوار و سرمایه گذاری و ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی با توجه به پتانسیل های سرشار و ظرفیت غنی و قابلیت مرز نشینی و همجواری با کشورهای منطقه قفقاز و ازمولفه های اصلی مناطق مرزی، مشروط بر پیوستن به جرگه مناطق آزاد تجاری صنعتی است.

این پروژه در سال 92 در قالب جلسه پیوستن جلفا به منطقه ازاد ارس و پس از آن در طول ادوار مختلف هر از گاهی به شکل مطالبه گر از سوی مردم و بواسطه نمایندگان و مسئولان استانی و شهرستانی در جلسه های مختلف استمرار یافت تا اینکه در آبان ماه سال 93 این موضوع به صورت رسمی با طرح الحاق قسمتهایی از اراضی مغان به منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس از سوی نماینده مردم در صحن علنی قرائت شد.

به دلیل محیا بودن زیر ساخت های لازم اعم از فرودگاه و گمرک و نوار مرزی مشترک به طول 400 کیلومتر با کشور مجاور، سپس عدم نیاز به مصوبه مجلس این مسئله به سرعت در دستور کار قرار گرفت و بالاخره در آبانماه سال 93 با تصویب در هیئت دولت، دوهزار و 600 هکتار از اراضی شهرستان پارس آباد، صد هکتار از اراضی اصلاندوز، صد هکتار از اراضی بیله سوار و پانصد هکتار از اراضی گرمی به منطقه آزاد تجاری ارس الحاق شدند تا ظرف دو هفته از سوی هیئت دولت ابلاغ شود.

در حالی که با ابلاغ این خبر به صورت رسمی از رسانه های گروهی خصوصا صدا و سیمای مرکز اردبیل مردم از شور و شوق در پوست خود نمی گنجیدند و پس از سالها آرزویشان تحقق یافته بود، اما پس از گذشت مدتی نه چندان زیاد از خوشحالی مردم، انتشار خبری مبنی برلغو مصوبه الحاق به منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس همانند آب سردی بود که بر پیکر نیمه جان مغان ریخته شد و بعدها در توجیه چرایی این عمل و سوالات و ابهامات مکرر شهروندان مغان، در حالی که همه چیز مهیای پیوستن به منطقه آزاد ارس بود، نماینده دولت اعلام کرد که پیشنهاد طرحی جدید در قالب ایجاد منطقه ای مستقل و مناسب تر و وسیع تر از مصوبه قبلی عامل لغو این مصوبه بوده است.

چیزی که بعدا مشخص شد موضوعی کاملا سیاسی و غیر کارشناسی، عامل لغو این رویداد مهم بوده است.

دلخوری مردم به دلیل منتفی شدن الحاق مغان به منطقه آزاد ارس که بدون مشکل خاصی به ثمر نشسته بود از یک طرف و پیشنهاد ایجاد منطقه ای مستقل به نام اردبیل بدون هیچ ضمانت اجرایی که هنوز هم سرنوشت آن به اما و اگر های معنادار گره خورده است از سویی دیگر، نهال ناامیدی و یاس را در دل مردم رنجدیده و سختی کشیده در طول سالها سوء مدیریت و تبعیض انگشت به دهان در حیرت فرو برد و این بار نیز به مانند دیگر پروژه هایی که هر از چند گاهی در طول ادوار مختلف از کف میرفت، به سرنوشت مشابه دچار شد. چرا که با توجه به وضعیت نامساعد اقتصادی و تورم کمر شکن در طول سالها بی تدبیری دولتمردان و افزایش آمار بیکاری و درآمد ناکافی و نیاز مبرم مردم مغان به اجرایی شدن این لایحه موجب می شد تا بخش اعظمی از نیازهای مادی مردم مغان و حتی شهرهای همجوار با پیوستن به این لایحه مرتفع شود.

بدین ترتیب مغان بار دیگر در سایه تفکرات غیر مدبرانه برخی دولتمردان بی خرد، دچار چالشی بزرگ به نام بی تدبیری و تفکرات سنتی شد تا به جای پیمودن پله های ترقی بار دیگر سریال ناکامی هایش جامه عمل بپوشد و دست مایه ای برای پیمودن پله های ترقی و سیاست بازی سیاست مردان آب در هاون کوب منطقه با شعار مردم داری و خدمت بی منت به مردم شود و این بار نیز با به پاس دعواهای زرگری مغان دستخوش شکستی دیگر در عرصه سیاسی اقتصادی شد تا افکار مردم برای مدتی به بهانه ایجاد لایحه ای نو با طعم منطقه ازاد تجاری صنعتی سرگرم شود.

چیزی که عیان است، جلوگیری از الحاق مغان به منطقه آزاد ارس اشتباهی تاریخی بود که از سوی نمایندگان و مسئولان ادوار نهم رقم خورد و تصویب طرح ایجاد منطقه ای جدید نیز به دلیل عدم موافقت نمایندگان در اواخر عمر این مجلس در دی ماه 94 راه را برای تصویب این پروژه مسدود کرد و اکنون با رای شکننده نمايندگان مجلس یک فوریت آن مصوب شده است.

رضا اميرپور

انتهاي پيام/

 

 

دیدگاه‌ها

الحاق تنها چاره بود . اگر نماينده گان واقعن بخوان الانم ميتونن تمومش كنن . پس با ايجاد گفتن وعده ي دروغي به مردم ندن لطفن

بیچاره برومند کلی دوندگی کرده بود تا الحاق را تصویب کنه اما خائنین استان نشین نزاشتند.
ارسال نظر